5060 - 342 - 949
dr.nayeri.mehbang [at] gmail.com

مِهبانگ ، بانگِ دانش و خرَد

برای حمایت از ما ، یکی از ما باشید
20 آگوست 2014

9 مهارت کلیدی دانش‌آموزان

smk4xww47zr8lbo2kzsa

در هر کشوری به تناسب نیاز های فردی، اجتماعی و کاری، جدا از دروس اکادمیک مصوب، دولت دانش آموزان را مجبور به خواندن برخی دروس اختیاری در مقاطع دبیرستان و دانشگاه میکند. اما برخی دروس هستند که اغلب در هیچ کشوری تدریس نمیشوند و یا اگر بشوند به نحو احسن نخواهد بود. در اینجا به 9 مهارت مهم که به جد در زندگی روزمره همه مردم جهان کاربرد دارند میپردازیم.

 

1- علوم کامپیوتر: علوم کامپیوتر و بخصوص یادگیری اصول کد نویسی اولیه که امروزه در تمامی علوم کاربرد دارد یکی از مهمترین مهارت هایی است که هنوز متاسفانه در هیچ مدرسه ای تدریس نمیشود. اگرچه تقریبا 9 درصد مدارس در آمریکا این اصول را تدریس میکنند، اما این آمار هنوز بسیار پایین بوده و نیازمند نهادینه سازیست.

vwgpmxce3fz4ly0roez7

 

 

2- مهارت های خواندن: مهارت های اولیه متند خوانی و استخراج معانی از اصولیست که هیچ مدرسه ای به شما تدریس نمیکند. این اصول تنها در موسسات زبان های خارجی و آن هم در سطوح بالا تدریس میشود و شامل مهارت هاییست که به شما کمک میکنند در مدت زمانی بسیار کوتاه نکات مهم یک متن را یاد بگیرید و کلیدی ترین نکات آن را بیاموزید.

uv0rw8itj4xuplbvrhfq

3- تکنیک های مدیریت زمان: اگر قرار است در آینده در مشاغل دفتری و مدیریتی وارد کار شوید بهتر است به هر صورت مدیریت زمان را بیاموزید. اگرچه سروقت بودن و مدیریت برنامه زمانی در زندگی هر کسی بدون استثنا از اهمیت مهمی برای دست یافتن به موفقیت برخوردار است، اما هنوز این مهارت بصورت مستقل و آکادمیک آموخته نمیشود. 

4- آموزش جستجو و درخواست برای یافتن شغل: پس از اتمام مراحل آکادمیک تحصیل هر کسی باید بدنبال شغل و پیشه مورد نظر خویش بگردد. بسیاری از اصول اولیه جستجو و درخواست دادن برای مشاغل عمدتا مشترک اند. اصولی همچون رزومه نویسی بدون نقص، و چگونگی ارسال و دریافت ایمیل های رسمی برای مدیران مشاغل و همچنین چگونگی برخورد و حضور در مصاحبات شغلی از اصولی اند که اگر تدریس شوند بطور حتم بازخورد مثبتی در اجتماع داشته و آمار بیکاران را کاهش خواهد داد.

5- مدیریت داشته های مالی: یکی از مهمترین اصول است. اینکه بدانید چگونه داشته های مالی خود را مدیریت کنید، در کجا و چه وقت سرمایه گذاری کنید و در کل چگونه خرج نمایید از اصولی است اگر تدریس و آموخته شود سبب فعال ماندن اقتصاد کشور و همکاری دوجانبه شهروندان  در روند پیشرفت کشور از نظر اقتصادی میگردد.

b80oql9pz8v5tph2otzd

 6- مهارت های زنده ماندن در شرایط سخت: اصول زنده ماندن در شرایط اورژانسی سخت از اصولی است که به تازگی در آمریکا تدریس میشود. این اصول بدون استثنا برای همه مردم مورد نیاز است زیرا وقوع حوادثی مانند زلزله و در کل حوادث طبیعی و یا امکان گیر کردن در موقعیت های خاص و سنگین برای هر فردی امکان دارد.

zuqhxfjxfyrm4vvleb9w

7- هنر مباحثه و فن بیان: اغلب ما در مشاغلمان در موقعیت هایی قرار میگیریم که باید با یک مخاطب مشخص که ممکن است پیمان کار و یا شریک کاری ما در یک پروژه باشد بر سر یک میز به مباحثه بپردازیم. داشتن مهارت های فن بیان و مباحثه مانند چگونگی متقاعد کردن و ملایمت در هنگام مجادله از اصولی است که هر کسی باید در زندگی بیاموزد تا از وقوع هر سوء تفاوهمی جلوگیری نماید.

8- مهارت های دفاع شخصی اولیه: داشتن اولیه ترین مهارت های محافظت از خود در مقابل یک فرد بیگانه از اصولی است که باید هر کسی بیاموزد. با توجه به اینکه در کشور ما هوچون کشور های پیشرفته رفتن به کلاس های شخصی باب نیست، لذا شاید نیاز به این اصل بیشتر حس شود.

9-  مهارت حفظ سلامت روان: پیش از کسب هیچگونه موفقیتی در عرصه های اجتماعی و شغلی فرد باید از نظر روانی دارای سلامت کامل و امید به زندگی باشد و همواره انگیزه ای در کسب و کار خود داشته باشد تا به کار خود ادامه دهد. هنر سالم نگاه داشتن خود در مقابل مشکلات اصلی است که هر کسی از آن آگاه نیست و توانایی برخورد با مشکلات و حواشی آن را ندارد، لذا چگونگی حفظ روان از نقایص رخداد های منفی در زندگی نیز اگر آموخته شود در نهایت سبب سلامت جامعه بطور کلی و جامع خواهد شد.

برگرفته از: بروزسانی

2 پاسخ

  1. واقعا ممنونم بابت این مقاله . ایکاش مقاله ای درباره اصول کد نویسی و همچنین مدیریت زمان هم تهیه و تنظیم کنید.

    با تشکر
    پوررهنما

  2. maryam

    عالی مثل همیشه. خدا قوت دکتر نیری. لطفا در مورد کد نویسی بیشتر بگید . فرمایشات شما را در برنامه اقای میبدی دنبال می کنم . سپاس . مریم بیگی دبیر فیزیک از استان گیلان

ارسال پاسخ

مجموعه‌ی کامل کلاس‌ها و سمینارها بزودی در بخش محصولات در دسترس قرار خواهد گرفت! رد کردن