5060 - 342 - 949
dr.nayeri.mehbang [at] gmail.com

مِهبانگ ، بانگِ دانش و خرَد

برای حمایت از ما ، یکی از ما باشید
1 آوریل 2015

وجود یا عدم وجود خدا (2)

وجود یا عدم وجود “خدا”، با حضور دکتر فرهنگ هلاکویی و دکتر علی نیری

– هاوکینگ، پیدایش زمان و عالم
– هارتل و هاوکینگ و پیدایش عالم از هیچ کوانتمی
– بزرگترین فیزیک‌دان قرن
– زمان مهم‌ترین سئوال فلسفه و علم
– عالم نیازی به آفریدگار ندارد
– عالم منظم نیست و نیازی به ناظم ندارد
– وجود خدا بر پایه‌ی جهل و ترس
– دکارت و تصور خدا در انسان
– آیا فلسفه مرده است؟
– سیستم ارزشی در علم وجود ندارد
– بازنگری در تئوری‌های فکری
– نقش ادیان در فرهنگ‌های مختلف
– علم و اخلاق‌گرایی

4 پاسخ

 1. داریوش آرمان

  مذهبی ها یک ویژگی مهم دارند و اون مصونیت در برابر هرگونه استدلال و منطق هست.
  شما یک میلیون دلیل علمی براشون در رد عقیده شون بیاری، ذره ای به حالشون فرق نمیکنه.
  ایمان همینه. ایمان یعنی من چشم و گوش و عقلم رو دربست بذارم تو صندوق و هرچی بزرگان دینم گفتند اونو بپذیرم.
  حالا این به اصطلاح بزرگان از کجا معلوم راست گفته باشند اون دیگه مهم نیست.
  مهم اینه که اعتقاداتم به من لذت میده. لذت برحق بودن.
  این که فکر کنم از بین ۷ میلیارد جمعیت کره ی زمین من و هم کیشانم فقط درست فکر می‌کنیم به من لذت میده.
  این که فکر کنم بقیه ی مردم دنیا حق من رو خورده‌اند و خدا روز قیامت دمار از روزگارشون در خواهد آورد به من لذت میده.
  دین برای یک انسان مذهبی یعنی هویتش. یعنی تمام موجودیتش. مسلمه که یک فرد دیندار اجازه نخواهد داد این موجودیت به خطر بیفته.
  یه ویژگی دیگه‌ی دیندارها زودرنج بودن و نداشتن تحمل آرای مخالفه. اونا زود بهشون بر میخوره. هر چه هم آروم و منطقی باهاشون بخوای بحث کنی شما رو بالاخره به بی ادبی و فحاشی متهم می‌کنند.
  اگر انسان دنبال کشف حقیقت باشه و کاملاً با خودش صادق و روراست باشه، باید بپذیره که حقیقت چیزی نیست که جو جامعه اون رو بر فرد تحمیل کنه. حقیقت ارتباطی با جغرافیای منطقه و تاریخ یک کشور نداره.
  شما اگر در یک خانواده‌ی متعصب اسراییلی به دنیا میومدی به احتمال زیاد به سرزمین موعود و کشتن غیر یهودی‌ها فکر میکردی.
  اگه در یک خانواده‌ی متعصب سنی در افغانستان طالبانی متولد میشدی به شیوه‌ی دیگه و اگه در یک خانواده‌ی بیدین در دانمارک متولد میشدی یه جور دیگه فکر میکردی.
  چرا نباید احتمال بدیم که شاید این به اصطلاح بزرگان ما به خطا رفته باشند؟
  آیا ممکن نیست در طی گذشت قرن ها افسانه های زیادی برای این اشخاص به هم بافته باشند تا آنان را موجودات فرا انسانی جلوه دهند؟
  چرا بدون تحقیق و بررسی دروغ‌های مبلغین و پیشوایان مذهبی را باور می‌کنیم؟ دروغهایی مثل این که قرآن کلام خداست و هیچ کس نتوانسته آیه‌ای مثل آن بیاورد. دروغ‌هایی مثل این که قرآن حقایق علمی را پیشگویی کرده که مردم در ۱۴ قرن پیش نمیدانسته اند.
  برای شناخت حقیقت باید ابتدا بپذیریم که چیزی در مورد حقیقت نمی‌دانیم. و بعد با روشی علمی و سختگیرانه همه چیز را بررسی کنیم. تعصب و تنفر چشم انسان را بر دیدن حقایق کور می‌کند.
  رها شدن از تعصبات خودخواهانه اولین گام و مهم ترین گام در شناخت است و البته مشکل ترین گام نیز هست.
  موانع شناخت حقیقت فقط سه چیز است:
  ۱- ترس ۲- جهل ۳- خودخواهی
  بسیاری از مردم می‌ترسند به آموزه‌های دینشان شک کنند و از این رو دنبال حقیقت نمی‌روند. ترس از مردن و عذاب جهنم و ترس از مجازات دنیوی و یک عالمه ترس‌های دیگر باعث میشوند که ما تصمیم‌ها و انتخاب‌های غیر منطقی داشته باشیم.
  بسیاری از مردم دین خود را نمی‌شناسند. از زندگی خصوصی پیشوایان دینشان بی خبرند. مثلاً نمی‌دانند که پیامبرشان در ۵۰ سالگی دختری ۹ ساله را به عقد خود در آورده و یا به دستور او ۷۰۰ نفر را به اتهامی واهی در مدینه گردن زده‌اند. مردم اکثرشان نمیدانند که اعراب چگونه بر ایران مسلط شدند و چه جنایاتی که نکردند. مردم در مورد ادیان دیگر و در مورد تضاد دین و علم چیزی نمیدانند و به غلط فکر می‌کنند که سعادتشان در شیوه‌ی زندگی است که دینشان به آنها میگوید.
  پذیرش این که ممکن است خودشان و یا پیشوایان مقدسشان اشتباه کرده باشند برای بسیاری از مردم دشوار است و این نه تنها در جامعه‌ی مسلمانان بلکه در جوامع معتقد به ادیان دیگر و حتی جوامع بیدین نیز صادق است. اینکه وقتی به عقاید ما ایراد گرفته می‌شود و ما آن را توهین به خود میدانیم چه دلیلی به جز خودخواهی دارد؟

 2. داوودی

  بادرود.می خواستم نظر دکتر نیری رو به عنوان شخص فرا اگاه فیریک کوانتوم و ازاین منظر بدونم.درمورد یک سوال در ادامه بحث دوستمون(داریوش ارمان)به ذهن من خطور کرده.اونم اینکه بشر وافکار بشری متنوع است . ماهیت این تنوع رو از لحاظ فیزیکی وانتزاعی چگونه میشه توجیه کرد ؟ مثلا در طالع بینی امده که فلان شخص متولد مثلا ماه مهر دارای این خصوصیات رفتاری است ووجود این شخص متاثر از فلان ویا بهمان سیاره است. ایا سیاره ها دارای اتمهای مولکولی با خاصیت انتزاعی بوده اند و هستند.این مطلب تا چه حد علمی است؟ وتا چه حد می توان با فیزیک کوانتوم با اون روبرو شد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  1. داوودی

   با درود.بحث دوستان جالبه وخواندنی.من لفظ کلمه ویا واژه خدا را بکار نمی برم .بلکه سیستم نیرومند فراعظیم فیزیکی وانتزاعی رو به کار می برم ویک سفسطه ذهنی براش تعریف دارم .یک استعاره یا تشبیه .همانطور که موجو د مونث زاینده است ونطفه در درون او شکل می گیرد .در قیاس خیلی فرا بیچیده فیزیکی وانتزاعی ماده اولیه تشکیل جهان ویا جها نهای موازی در بطن این سیستم نیرومند اتفاق افتاده مثلا در مورد یک جهان ومثل جنین انسانی جهان ما هم سیر تکاملی را طی کرده بزرگ می شود تکامل می یابد و نهایتا میمیرد.سوال اینجاست ایا سیستم نیرومند فیزیکی وانتزاعی یک واحد مطلق است ویا اینکه برای هر کدام ازجها نهای موازی دیگرسیستم های نیرومند فیزیکی وانتزاعی جداگانه بر اونها از لحاظ فیزیک کوانتوم مطرح است .ایا اصلا در فیزیک کوانتوم مفهوم وخاصیت انتزاعی ماده وانرژی مورد بحث قرار گرفته است؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟.این واحد مطلق فیزیکی و انتزاعی افرینندگی ویا چند واحد جداگانه برای هر کدام از جهانهای دیگر وجودشان را از چه سیستم های فیزیکی وانتزاعی دیگر وام می گیرند واین سلسله مراتب چقدر ادامه بیدا میکند?واین سیتسم نیرومند با ظرفیت بالقوه اولیه وامکانات طبیعی وفیزیکی بی نظم اولیه با بوجود اوردن عناصر حیات به زبان عامیانه باد خاک واتش واب به تدریج شبه نظم در عالم بوجود امده است.واین امکانات طبیعی وفیزیکی باعث بوجود امدن احتمالات زیستی-شیمیایی وفیزیکی در عالم شده است وانسانها وهر گروه ازانسانها مانند خانواده های گروههای زبانی که در زبانشناسی مطرح است دارای خصوصیات ظاهری و رفتاری وگفتاری ویژه هستند.چگونه تنوع انتزاعی افکار انسان با توجه به فیزیک کوانتوم قابل بحث وبررسی است؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ نقش همتاسازهای نخستین که اجداد مولوکول دی ان ای هستند در علم فیزیک کوانتوم چگونه می تواند باشد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ایا به غیر از بحث فیزیک کوانتوم ونبود امکانات اولیه افرینندگی احتمال رخ دادن هیچ مطلق وجود داشت وبه جای اینکه ما همه چیز داشته باشیم مکان وزمان هیچ چیز هیچیزی احتمال وجود خود راتجربه می کرد وبنابراین انسان وموجودات فرا زمینی هم وجود نمی داشت تا این هیچ چیز را درک یا فرا درک کند؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟///

 3. راحله

  سلام ذلک الکتاب لاریب فیه هدی للمتقین الذین یومنون بالغیب و…..
  سلام بر جناب نیری چ.ن خداوند فرمود وقتی با جاهل روبرو میشی بهش بگو سلام واین سلام با اون سلام فرق داره
  ایه فرمود هدی للمتقین مایه هدایت برای افراد باتقوا که یکی از ویزگی هاشون ایمان داشتن به غیب ونادانسته ها هست …
  اسرار ازل را نه تودانی ونه من وین حرف ومعما نه خوانی ونه من …..چون پرده برافتد نه تو مانی ونه من…
  بنظرمن خیلی هم لازم نیست همه چیزو کنکاش کنیم و باعلم بهش برسیم بعضی چیزا رو باید با چشم دل دید البته اگه اجازه بدیم باز بشه

ارسال پاسخ

مجموعه‌ی کامل کلاس‌ها و سمینارها بزودی در بخش محصولات در دسترس قرار خواهد گرفت! رد کردن