5060 - 342 - 949
dr.nayeri.mehbang [at] gmail.com

مِهبانگ ، بانگِ دانش و خرَد

برای حمایت از ما ، یکی از ما باشید
27 مارس 2015

گیتی از هیچ 1

گردآوری و ترجمه: آرش آریامنش

 

آیا قوانین فیزیک می‌توانند شروع و شکل‌گیری کیهان ما را شرح دهند ؟ چگونه جهانی از عدم ممکن است ؟

ما گفتیم که بشر جایی رسیده که از ثانیه ای پس از آغاز کیهان را می‌تواند شرح دهد (لغت بیگ‌بنگ برای آغاز کیهان لغتی غلط است، چرا که بنگ به معنی صدا و انفجاری که صدا دارد در صورتی‌که اون زمان صدایی نبوده) اما این انفجار در سراسر عالم از یک خلا کوانتومی به وجود آمد.
اما اصل عدم قطعیت به ما می‌گوید اگر بخواید یک ذره را بررسی کنید و همزمان اندازه و جهتش را تعین کنید غیر ممکن است چرا که هر چه بیشتر و با دقت بالایی ذره ای را مورد مطالعه قرار دهید ذره خاصیت جهشی موجی میابد و از خاصیت ذره ای خود خارج میشود . خلا کوانتومی ناشی از اصل عدم قطعیت هایزنبرگ است به این ترتیب در کسر بسیار کوچکی از ثانیه 10 به توان -44 ثانیه (زمان پلانک) اگر بتوان اون زمان را با دقت بالایی اندازه بگیریم عدم قطعیتی در انرژی ذرات پیدا میشه که اونقدر هست که اصطلاحا ذرات و ضد ذرات مجازی را به وجود اورد انهم در خلاء.
خلایی که تا پیش از آشنایی با فیزیک کوانتومی میشناختیم خلا کلاسیک نیوتونی بود یعنی صفر مطلق یا هیچ مطلق … اما در خلا کوانتومی فرق داره هیچی است که مجموعه ای از ذرات مثبت و منفی است که در جمع به شما انرژی صفر را میدهد … در خلا کوانتومی انرژی صفر است برای اینکه حاصلجمع این انرژی ذرات صفر میشه.
پس در آفرینش عالم از هیچ چیز باید توجه داشته باشیم هیچ چه معنی میده. این یک مدل ریاضی برای توضیح آفرینش عالم نیست. کار فیزیک‌دان با ریاضی‌دان اینجاست که متفاوت است… در فیزیک شما طبیعت رو توضیح و توصیف می‌کنید.
اتفاقی که در خلا کوانتومی میوفته به دلیل افت و خیز های که در ان جا وجود دار اگر شما دو صفحه رسانا رو موازی قرار دهید مثلا به فاصله یک هزارم ماکرومتر بر اساس تئوری های میدان های کوانتومی این دو صفحه رسانا باید هم رو جذب کنند …توصیف چنین چیزی از نظر کلاسیک رد میشه چرا که میگه در خلا چیزی نیست که باعث جذب این دو صفحه بهم بشه اما یکی از پیش بینی های خلا کوانتومی اینه که این دو صفحه رسانا در فاصله کمی از هم هستند بر اساس قوانین فیزیک کوانتومی و خلایی که بینشون هست اون موقع با نیروی الکترومغناطیسی کوانتومی بین صفحات باید این دو صفحه همو جذب کنند . این که چیز بدیهی بود . در ازمایشگاه هم دیدیمش.
پس خلا کوانتومی چیزی انتزاعی نیست که من در اوردی باشه بلکه ازمایش شده دیده شده . در ازمایشگاه سرن در سوییس در شتاب دهنده عظیم هادرونی میدانهای هیگز برامده از همین خلا کوانتومی هستند .
همونطور که در متن گفتیم بشر با علم امروز از یک ثانیه پس از بیگ بنگ تا امروز رو شرح داده اما مشکل ما همون یک ثانیه اول اغاز هستی میباشد چخبر بوده در اون یک ثانیه ؟ چون اندازه عالم در یک ثانیه اول در ابعاد بسیار ریز بوده 10 به توان منفی 35 متر !!
این عدد کوچکتر از هر ذره ی شناخته شده ایست که ما امروزه تونستیم با تکنولوژی برتر امروز مورد کاوش و بررسی قرار بدیم . ما ناگزیریم چون داریم در مورد عالم صحبت میکنیم نظریه نسبیت انیشتین که در مورد ثقل یا گرانش است استفاده کنیم از یک سوی و از سوی دیگر چون داریم در مورد اندازه ای صحبت میکنیم که در ابعاد ریز اتمی است مجبوریم از فیزیک کوانتوم استفاده کنیم ….تلفیق اینها به یک تئوری و معادله ای احتیاج داره که بهش میگیم ” تئوری گرانش کوانتومی ” این تنها قطعه گمشده از این پازلی است که همچنین فیزیک دانها به دنبال دستیابی بهش هستند .
به نظر میرسه یکی از راه های رسیدن به این نظریه و به این فرمول…نظریه ریسمان ها باشد… اما هنوز به طور کامل یک نظریه سازگار برای کیهان نرسیدیم .
اگر ما یک خلا کوانتومی در نظر بگیریم ایا قوانین گرانش رو میشه با یک تقریبی برای این خلا نوشت ؟ تلفیق نظریه نیمه کلاسیک گرانش با نظریه خلا کوانتومی به ما عالمی رو خواهد داد که اصطلاحن “آفرینش عالم از خلا کوانتومی است”.
هاوکینگ نیز هشداری در این باره به دانشمندانی که در شتاب دهنده سرن سوئیس هستند این بوده که مراقب این خلاهای کوانتومی باشید برای اینکه خلا کونتومی بسیار ناپایدار است و میتونه عالم نوزادی رو به وجود بیاورد؛ که اون عالم نوزاد ممکنه از طریق یک کرمچاله با این عالم ما در روی زمین ارتباط برقرار کنه و حتی ممکنه باعث از بین رفتن تمدن بشر ما بشه.
فضا همیشه به دلیل خلا کوانتومی وجود داشته، برای اینکه هیچ چیزی ورای خلا کوانتومی نیست. و به دلیل اصل عدم قطعیت هایزنبرگ این فضا مداوم در حال قلیان است و بر اساس قوانین تصادف و احتمالات در زمانی که میشه احتمالش رو سنجید این فضا به دلیل ناپایداری افت و خیز ها دچار یک فرو پاشی میشه درست مثل یک اتم رادیواکتیو. دلیلش رو واقعا نمی‌دونیم چیه فقط می‌دونیم به دلیل قوانین فیزیک کوانتومی و عدم قطعیت این به یک باره ذره ای از درون هسته ی اتم رادیو اکتیو گسیل میشه زمانش هم قابل پیش بینی نیست… برای همین هست که فیزیک دانها میگن عالم بر اساس تصادف به وجود امده و از یک نظمی به سمت بی نظمی رفته است . …وجود ستارگان سیارات و موجودات حاصل این بی نظمی است که همچنان داره ادامه پیدا می‌کنه.
متاسفانه هنوز درک درستی ما از اصطلاحات نداریم وقتی میگیم دنیا داره به سمت بی نظمی میره اکثرا فکر میکنند دنیا داره به سمت بی قانونی و هرج و مرج میره … برای اینه که ما تعریفمون از بی نظمی یک بی نظمی اجتماعی است نه یک تعریف علمی.
بی نظمی که در علم فیزیک تعریف میشه قانونمند است ..اگر بی نظمی ها نبود هیچ موجودی و حیاتی نمیتوانست به وجود اید.
پس حیات و عالم ما در اثر این همین افت و خیز ها و ناپایداری کوانتومی از خلا به وجود امد انهم اتفاقی … این عالم قابل مشاهدمون شکل گرفت ..این مساله میتونه همیشه اتفاق بیوفته حتی الان . برخی از تئوری ها میگه عالم بدین شکل مداوم در حال نوزائی است . میلیاردها در حال به وجود امدن هستند . اما فقط یکی از اونها بوده که ثابت های بنیادین طبیعت در هماهنگی با هم بودند که نهایتا موجودات زنده به وجود بیاد و ما در همون هستیم .
پس برای افرینش خود به خودی عالم احتیاجی به یک خدای الهی نیست . دیدیم که قوانین فیزیک کوانتومی چگونه عالم و به وجود امدنش را شرح داد نه فقط عالم ما بلکه میلیارد ها عالم دیگر .
انچه که مجهول مونده همون 1 ثانیه اول هست ما هنوز نمی‌تونیم که تئوری های خودمان را بهمین دلیل آزمایش کنیم. آیا عالم ما از یک عالم پیشین خود شروع شده و شکل گرفته ؟ ایا همزاد دیگری برای دنیای ما هست ؟ اینها نظریاتی است که بهشون میگیم نظریات قبل از مهبانگ.

 

– بخش دوم “گیتی از هیچ”

– بخش سوم”گیتی از هیچ”

 

ارسال پاسخ

مجموعه‌ی کامل کلاس‌ها و سمینارها بزودی در بخش محصولات در دسترس قرار خواهد گرفت! رد کردن