1800-222-222
contact [at] mehbang.net

مِهبانگ ، بانگِ دانش و خرَد

برای حمایت از ما ، یکی از ما باشید
12 آوریل 2015

گذشته ماه کشف شد

/
نوشته شده توسط
/
دیدگاه0

11 آوریل 2015
رویدادهایی که بعنوان عامل شکل گیری ماه تصور میشد ممکن است درو از ذهن نباشد . سوالی که همواره برقرار بوده اینست که چرا ماه و زمین ترکیبات شیمیایی یکسانی دارند ؟ از انجایی که محققان و ستاره شناسان شروع به تحقیق روی منظومه شمسی کردند همیشه ماهِ زمین غیر معمول بود .

قمرهای موجود در منظومه شمسی کوچک هستند و در صد بسیاری از این اقمار مربوط به سیستم غولهای گازی میباشند . که در مقایسه سیاراتشان بسیار بسیار کوچک هستند .

همیشه ستاره شناسان در حیرت غیر معمول بودن و مرموز بودن قمر زمین بوده‌اند .

مهم‌ترین تئوری موجود در مورد منشا ماهِ زمین اینست که یک جسم بزرگ به اندازه مریخ در گذشته های دور (حدود 4.5 میلیارد سال پیش) به زمین برخورد و این تاثیر آن‌قدر بزرگ بود که قسمتی از زمین و ان جسم جدا و در مدار زمین قرار گرفتند بخشی از ان مواد به زمین بازگشتند و قسمتی دیگر با هم ترکیب و منشا و ریشه ماه ِ امروزی را شکل دادند.

ولی در نمونه‌های سنگ‌هایی که از ماه به زمین طی ماموریت‌های اپولو آورده شده نشان می‌دهد که ترکیبات اثری از جسم (theia) وجود ندارد. برای همین برخی فکر می‌کردند احتمال چنین رویدادی 1 درصد باشد!
دانشمندان این رویداد و برخورد عظیم را در کامپیوتر شبیه‌سازی کردند تا راز شکل گیری ماه فاش شود. نتایج نشان می‌دهد جسم مذکوری که به زمین برخورد کرده و باعش شکل‌گیری زمینه ماه امروزی شده در واقع در فاصله معینی مثل زمین نسبت به خورشید قرار داشته است!

بر طبق تحقیقات جدید دانشگاه محققان دانشگاه مریلند که در مجله نیچر(nature) به چاپ رسیده، ماه پس از برخورد جسم مذکور با زمین شکل‌گیری خود را آغاز کرده است. در واقع فاصله و موقعیت شبیه به زمین نسبت به خورشید داشته است. این تیم می‌گوید ترکیبات مخلوط زمین اولیه و theia را در گوشته زمین نیز می‌توان یافت.
بر اساس این شبیه سال سازی 20-40 درصد از سیارات اولیه منظومه شمسی وقتی به‌هم برخورد می‌کردند در یک مدار قرار داشتند و از اینرو دارای ترکیبات مشابه ‌بوده‌اند. پس این ایده که زمین و theia نسخه المثنی و شبیه هم بوده‌اند خیلی هم دور از انتظار نیست.

 

ترجمه و ارسال خبر: آرش آریامنش

ارسال پاسخ

مجموعه‌ی کامل کلاس‌ها و سمینارها بزودی در بخش محصولات در دسترس قرار خواهد گرفت! رد کردن