5060 - 342 - 949
dr.nayeri.mehbang [at] gmail.com

مِهبانگ ، بانگِ دانش و خرَد

برای حمایت از ما ، یکی از ما باشید
26 مارس 2015

کشف مینی‌سیاه‌چاله درLHC

کشف مینی‌سیاه‌چاله درLHC می‌تواند جهان‌های موازی و ابعاد اضافی را اثبات کند.
تاریخ خبر: 18 مارچ 2015

 

به گزارش PHYS.ORG احتمال وجود ابعاد بالاتر و دنیاهای موازی هیجان‌انگیز و وسوسه کننده است، اما آزمودن آن غیر ممکن می‌باشد؛ ولی ظاهرن دانشمندان در مرکز تحقیقاتی سرن {بزرگترین شتاب دهنده ذرات یا LHC} موفق به کشف ردپایی از وجود ابعاد اضافی و دنیاهای موازی گشتند.
این مساله در صورت تایید نهایی می‌تواند ثابت کننده‌ی نظریاتی چون (ابعاد بالا – نظریه ریسمان – دنیاهای موازی) نیز باشد.
احمد فیضل از این تیم تحقیقاتی می‌گوید : بر اساس مدلی به نام GRAVITY’S RAINBOW گرانش می‌تواند در ابعاد بالاتر جریان داشته باشد – ما انرژی لازم برای تشخیص “مینی سیاه چاله ها” را محاسبه کردیم و اگر موفق به کشف این مینی‌سیاه‌چاله ها در این سطح از انرژی شویم این یعنی نظریات ابعاد بالاتر و دنیاهای موازی درست و اثبات خواهند شد.
البته این ایده تازه نیست. LHC بارها تلاش کرده است تا مینی‌سیاه‌چاله‌هایی را کشف و شکار کند اما هر بار ناکام بوده است. این چیزی است که انتظار می‌رود در 4 بعد وجود داشته باشد. انرژی مورد نیاز برای تولید مینی سیاه چاله در 4 بعد {1019Gev } بسیار زیادتر خواهد بود نسبت به میزان انرژی مورد نیاز که LHC میتواند به دست آورد{14 Tev}.
بهرحال اگر ابعاد اضافی وجود داشته باشند تصور بر این است انرژی کمتر و مورد نیاز برای تولید سیاه‌چاله‌ها نسبت به انرژی که در LHC می‌تواند داشته باشد و به دست آورد. اگر اینطور باشد یعنی گرانش به نحوی در بین ابعاد جریان نیز دارد.
تا حالا LHC سیاه چاله‌ای را ثبت نکرده است، پس نمی‌شود ابعاد بالاتر را تایید کرد(حداقل نه در مقیاس مورد آزمایش).
بدین ترتیب تا امروز همین مساله نمی‌توانست از نظریاتی چون ابعاد بالا –ریسمانها و دنیاهای موازی دفاع کند.
علی میر فیضل و محمد خلیل از تیم تحقیقاتی مذکور توصیف دیگری در مورد اینکه چرا سیاه‌چاله‌های مینی تا کنون در LHC کشف و رصد نشدند می‌گویند:
(مدل گرانشی کنونی برای پیش بینی سطح انرژی مورد نیاز برای تولید سیاه‌چاله مورد استفاده قرار گرفته دقیق نیست، چرا که اثرات گرانشی کوانتومی را نادیده می‌گیرد)
بر اساس نظریه “نسبیت عام انیشتین” جاذبه می‌تواند به عنوان انحنای فضا زمان نیز در نظر گرفته شود. با این حال دانشمندان امروز به این نکته اشاره می‌کنند که هندسه فضازمان مسوول تغیر گرانش در سطح پلانک می‌شود – دانشمندان برای اصلاح هندسه فضا زمان در مقیاس پلانک نظریه جدیدی به نام GRAVITY’S RAINBOW را ارائه کردند که در ان سیاه چاله های مینی پیش بینی میشه که وجود دارند.
با استفاده از همین تئوری جدید در یافتند نسبت به تصورات قبلی کمی انرژی بیشتری مورد نیاز است که تا این سیاه‌چاله‌های مینی در LHC شکل بگیرید.
تا کنون LHC برای تشکیل و شکار مینی سیاه‌چاله‌ها سطح انرژی پایین‌تر از 5.3Tev را جستجو کرده است . براساس نظریه جدید این سطح انرژی برای این مساله بسیار پایین‌تر است.
در عوض این مدل پیش‌بینی می‌کند سیاه‌چاله مینی می‌تواند در سطوح انرژی بین { 9.5 Tevدر 6 بعد و همچنین 11.9Tev در 10 بعد} شکل بگیرد!!
از زمانی که LHC طراحی شد تا به انرژی سطح 14 ترا الکترون ولت در آینده برسد این نوید بخش این هست که انرژی مورد نیاز برای تولید و شکار این مینی سیاه‌چاله‌ها در دسترس خواهد بود.
اگر مساله مینی سیاه‌چاله‌ها در LHC تاییدیه نهایی را بگیرد، مسلمن از چند نظریه ریسمان و ابعاد بالاتر و همین نظریه گرانشی رنگین‌کمان نیز دفاع می‌کند؛ و حتی اینگونه خواهیم توانست به نظریه “گرانش کوانتوم” دسترسی پیدا کنیم. فعلن که شواهد از وجود مینی سیاه‌چاله‌ها خبر می‌دهد.
اگر سیاه‌چاله‌های مینی در سطوح انرژی پیش‌بینی شده توسط دانشمندان کشف گردد، آنگاه ابعاد اضافی و دنیاهای موازی نیز به اثبات نزدیک‌تر می‌شوند، و حتی پارادوکس معروف سیاه چاله‌ها یعنی همان “گم شدن اطلاعات” در درون سیاه‌چاله‌ها نیز رفع و حل خواهد شد؛ چرا که حل این پارادوکس توسط نظریه جدید گرانش رنگین‌کمان ممکن خواهد بود.
اما اگر این مساله تایید نشود آنگاه سه حالت پیش خواهد آمد:
یا اینکه ابعاد بالاتری وجود ندارد، یا اینکه بسیار کوچکتر از حد انتظارات کنونی است و دیگر اینکه نظریه جدید گرانش رنگین کمان نیاز به بازبینی کلی و مجدد خواهد داشت.

ترجمه و ارسال خبر: آرش آریامنش

ارسال پاسخ

مجموعه‌ی کامل کلاس‌ها و سمینارها بزودی در بخش محصولات در دسترس قرار خواهد گرفت! رد کردن