1800-222-222
contact [at] mehbang.net

مِهبانگ ، بانگِ دانش و خرَد

برای حمایت از ما ، یکی از ما باشید
17 آوریل 2015

کشف میدان مغناطیسی قوی اطراف ابرسیاه‌چاله

/
نوشته شده توسط
/
دیدگاه0

دانشمندان دانشگاه chalmers به کمک تلسکوپ عظیم آلما(Alma) موفق به کشف یک میدان مغناطیسی بسیار قوی اطراف یک سیاه‌چاله عظیم در کهکشانی دوردست شدند که نتایج این تحقیق در مجله ساینس در تاریخ 17 آوریل 2015 به چاپ رسید.
این میدان مغناطیسی فراتر از چیزی است که قبلن در هسته یک کهکشان آن‌هم نزدیک به افق رویداد هسته مرکزی یک سیاه‌چاله عظیم شناسایی کردند. این مشاهدات به دانشمندان کمک می‌کند تا درک بهتری از ساختار عظیم ابر سیاه‌چاله‌ها که معمولن در مرکز هر کهکشانی وجود دارد برسند.

 

ستاره‌شناسان هم اکنون با استفاده از تلسکوپ بزرگ آلما و همچنین رصد خانه اونساله در سوئد موفق به کشف سیگنالی مستقیم از یک میدان مغناطیسی قوی نزدیک افق رویداد یک سیاه چاله در مرکز کهکشانی به نام {…؟} شدند .

این میدان مغناطیسی دقیقن در جائیست که مواد با شتاب زیاد اطراف سیاه‌چاله می‌چرخند و در آن سقوط می‌کنند.

این تیم ستاره‌شناسی به کمک حرکت نور پلاریزه شده در اطراف یک سیاه‌چاله که حرکت می‌کند ‌موفق به اندازه‌گیری شدت میدان مغناطیسی شدند و پلاریزه شدن نور معمولا در زندگی روزمره نیز با آن سرو کار داریم؛ مثلن در عینکهای افتابی و عینک های سینماهای سه بعدی…

دانشمندان با استفاده از داده‌های تلسکپ آلما و اِعمال یک روش تحلیلی جدید متوجه جهش قطبش نور از مرکز این کهکشان شدند.
تلسکوپ آلما در طول موجی معادل 0.3 میلیمتر را مشاهده کرد که این کوتاه‌ترین طول موج استفاده شده در مطالعات است. همچنین این تکنیک اجازه می‌دهد که بتوانیم نواحی نزدیک سیاه‌چاله را نیز بررسی کنیم.

دانشمندان می‌گویند ما سیگنالی مشخص و مستقیم از چرخش قطبش نور، صدها بار بیشتر از هر چیزی که تا به حال دیدیم را کشف کردیم.
میدانِ مغناطیسیِ قویِ تشخیص داده شده تنها چند روزِ نوری از افقِ رویداد سیاه چاله فاصله دارد! این تحقیقات ما را یاری می‌کند تا از آنچه در اطراف سیاه‌چاله‌های عظیم می‌گذرد درک روشن‌تری داشته باشیم.

 

مترجم : آرش آریامنش 

منبع : Journal science

ارسال پاسخ

مجموعه‌ی کامل کلاس‌ها و سمینارها بزودی در بخش محصولات در دسترس قرار خواهد گرفت! رد کردن