1800-222-222
contact [at] mehbang.net

مِهبانگ ، بانگِ دانش و خرَد

برای حمایت از ما ، یکی از ما باشید
29 آوریل 2015

کشف سیستم سیاره‌ای جدید در همسایگی ما

/
نوشته شده توسط
/
دیدگاه0

گروهی از اخترشناسان با استفاده از تلسکوپ‌های زمینی در هاوایی –کالیفرنیا- اریزونا ..به تازگی یک سیستم ستاره سیاره‌ای جدید در مدار ستاره‌ای که در نزدیکی ما هست را کشف کرده‌اند که تنها 54 سال نوری با ما فاصله دارد. سه سیاره در مدار این ستاره نزدیک کشف شده است که هر سه از مدار عطارد هم به ستاره میزبان‌شان نزدیک‌تر هستند و مدارشان تنها 5 و 15 و 24 روز تقریبا طول می‌کشد.
ستاره‌شناسان دانشگاه هاوایی در مانوا و دانشگاه برکلی با استفاده از ابزار الات و سیاره‌یاب‌های خود در رصدخانه لیک و کک هاوایی این کشف را بعمل اوردند. این تیم ستاره‌شناسی با تلو‌تلو خوردن سیارات اطراف این ستاره متوجه این سیارات شدند. نام این ستاره HD 7924 است. رصدخانه کک با استفاده از روش دوپلر صدها سیاره اطراف ستاره‌های نزدیک را در سال‌های اخیر کشف کرده بود. امکانات جدید APT کمک به سزایی برای یافتن سیارات بیشتری می‌کند.
لازم به ذکر است تلسکوپ فضایی کپلر نیز هزاران سیاره فازمینی را در طول پنج سال اخیر کشف کرده است. این سه سیاره کشف شده با سیاران منظومه خورشیدی ما تفاوت‌های بسیاری دارد. اولن هفت هشت برابر زمین می‌باشند و دومن بیش از اندازه با این اندازه بزرگی که دارند به دور ستاره میزبان خود می‌چرخند.

فرستنده: آرش آریامنش
منبع : Phys.org

ارسال پاسخ

مجموعه‌ی کامل کلاس‌ها و سمینارها بزودی در بخش محصولات در دسترس قرار خواهد گرفت! رد کردن