5060 - 342 - 949
dr.nayeri.mehbang [at] gmail.com

مِهبانگ ، بانگِ دانش و خرَد

برای حمایت از ما ، یکی از ما باشید
7 آوریل 2015

وجود یا عدم وجود خدا (3)

وجود یا عدم وجود “خدا”، با حضور دکتر فرهنگ هلاکویی و دکتر علی نیری

– جهان ملموس و باور ما
– آیا عدم قابل اثبات است ؟
– قانون و بی‌قانونی در عالم
– ثابت‌های کیهانی و طراحی هوشمندانه‌ی عالم
– طراحی هوشمند عالم و چندجهانی
– انسان سالم و آگاهی بر ضدباورِ خود
– تفکر علمی و تفکیک علم از عالِم
– حواس انسانی و نگرش به عالم
– تعریف علم و مغلطه‌ی علمی
– تفاوت باور(نظر) و نظریه
– ادیان و حل مشکلات بشری

15 پاسخ

 1. hanakoll

  دکتر نیری آیا شما با دکتر هولاکویی موافق هستید که ممکن است خدا وجود داشته باشد. من اعتقادی ندارم. ایا مساله اعتقاد و باور یک موضوع غیر علمی است. بقول دکتر هولاکویی یک نفر ممکن است پروفسور فیزیک باشد و به خدا اعتقاد داشته باشد و یکی هم ممکن برعکس.

 2. reza

  شما نمیتوانید با اعتقاد مردم به این راحتی بازی کنید و منتظر باشید که اتفاقی براتون نیفته. خیلی ها هستند که حتی جانشان را برای دفاع از باورشان میدن

  1. رضا

   من با اعتقاد دکتر نیری کاملا مخالفم اما کامنت شما خیلی احساسی و تند هست. دوست خوب شما اگر خیلی اعتقادت برایت مهم است یاد بگیر که چطور عالمانه و محترمانه از عقیده ات دفاع کنی نه اینکه شعار دهی و تهدید کنی. این بیان شما نه تنها دفاع از عقیده ات نیست بلکه عقیده ات را تخریب هم می کند.

 3. محمد علی محمدیان

  به نظر من تا زمانی که راجع به این موجود ، چه خیالی چه واقعی صحبت میشه و وقتمون را براش تلف میکنیم ، اون وجود داره و انرژی مورد نیاز برای حیات خودش را از همین صحبت های ما میگیره . شما بیایید راجع به یک موجود خیالی دیگه حرف بزنید و شروع کنید به داستان سرایی . پس از چندی اون زنده میشه و ادامه حیات میده . و جالب تر اینکه کسانی پیدا میشوند که یا رابط او با مردمان میشوند و یا ادعا میکنند با او ناهار خورده اند . یه موجد مثل اشپیش esh,pish

 4. ش

  چند بار سر زدم به این سایت و این به اصطلاح آتئیست ها را بسیار بی ادب دیدم.مخصوصا اون آزاده رو. یک ذره از علم بهشون رسیده و چقدر باورشون شده که چیزی حالیشون هست. متاسفم برای لشکر آتئیسها که سربازانی چنین ضعیف و بی ادب دارن که فقط با فحاشی و نه با بیان خوش از موضع خودشون دفاع می کنند. تقصیری هم ندارند چون کسی که چیزی در چنته نداره فقط با این ادبیات می تونه خودش رو مطرح کنه!

  1. آزاده

   یهودیان بنی نظیر را که به قلعه خود پناه آورده بودند پس ا زتسلیم شدن بدستور محمد عرب، در تمام روز یکی پس از دیگری گردن زدند، تعداد اسیرانی که گردن زده شدند بین 600 تا 900 نفر در تاریخ آمده.
   در همان روز محمد عرب به روش همیشگی اش اولین نفری بود که با انداختن عبایش روی زیباترین زن یهودی اسیر او را ملک خود اعلام کرد. دیگر راهزنان وغارتگران عرب پسرکان ودخترکان یهودی را برای تجاوز وفروش بین خود قسمت کردند و همان شب به آنها تجاوز نمودند
   محمد عرب به گواه تاریخ شب همان روزی که شوهر وپدر وبرادر ودیگر خویشاوندان “صفیه” زن یهودی اسیر شده را بدستورش گردن زده بودند به او تجاوز کرد ونامش را عقد نکاح گذاشت . واو یکی از پانزده یا به روایتی بیست زن عقدی محمد عرب شد که علاوه بر سایر بردگان جنسی و زنان اسیری بود که هر زمان میل می کرد به آ‌نها تجاوز می نمود

  2. آزاده

   چند بار سر زدم به سایت این اسلامیست ها وآنها را دروغ پرداز وتهمت زن و آدمکش دیدم. بویژه اون هایی را که بویی ا زدانش نبرده اند و جز تعصب کورکورانه در باره باوری که از بچگی به آنها خورانده اند ونفرت از دیگران چیزی در وجوشان نیست. متاسفم برای لشکری از آدمکشان باورمند که نه دانش ونه منطق دارند ونه حاضر به پذیرفتن حقایق علمی اند چون چیزی در چنته ندارند بنابراین به تهدید وتخریب وترور متوصل می شوند وآزادگان تاریخ را همیشه بدنام و بنام یاغی وباغی و مفسد و..و.و ترور کرده یا دستور ترور
   می دهند .

 5. داریوش آرمان

  مذهبی ها یک ویژگی مهم دارند و اون مصونیت در برابر هرگونه استدلال و منطق هست.
  شما یک میلیون دلیل علمی براشون در رد عقیده شون بیاری، ذره ای به حالشون فرق نمیکنه.
  ایمان همینه. ایمان یعنی من چشم و گوش و عقلم رو دربست بذارم تو صندوق و هرچی بزرگان دینم گفتند اونو بپذیرم.
  حالا این به اصطلاح بزرگان از کجا معلوم راست گفته باشند اون دیگه مهم نیست.
  مهم اینه که اعتقاداتم به من لذت میده. لذت برحق بودن.
  این که فکر کنم از بین ۷ میلیارد جمعیت کره ی زمین من و هم کیشانم فقط درست فکر می‌کنیم به من لذت میده.
  این که فکر کنم بقیه ی مردم دنیا حق من رو خورده‌اند و خدا روز قیامت دمار از روزگارشون در خواهد آورد به من لذت میده.
  دین برای یک انسان مذهبی یعنی هویتش. یعنی تمام موجودیتش. مسلمه که یک فرد دیندار اجازه نخواهد داد این موجودیت به خطر بیفته.
  یه ویژگی دیگه‌ی دیندارها زودرنج بودن و نداشتن تحمل آرای مخالفه. اونا زود بهشون بر میخوره. هر چه هم آروم و منطقی باهاشون بخوای بحث کنی شما رو بالاخره به بی ادبی و فحاشی متهم می‌کنند.
  اگر انسان دنبال کشف حقیقت باشه و کاملاً با خودش صادق و روراست باشه، باید بپذیره که حقیقت چیزی نیست که جو جامعه اون رو بر فرد تحمیل کنه. حقیقت ارتباطی با جغرافیای منطقه و تاریخ یک کشور نداره.
  شما اگر در یک خانواده‌ی متعصب اسراییلی به دنیا میومدی به احتمال زیاد به سرزمین موعود و کشتن غیر یهودی‌ها فکر میکردی.
  اگه در یک خانواده‌ی متعصب سنی در افغانستان طالبانی متولد میشدی به شیوه‌ی دیگه و اگه در یک خانواده‌ی بیدین در دانمارک متولد میشدی یه جور دیگه فکر میکردی.
  چرا نباید احتمال بدیم که شاید این به اصطلاح بزرگان ما به خطا رفته باشند؟
  آیا ممکن نیست در طی گذشت قرن ها افسانه های زیادی برای این اشخاص به هم بافته باشند تا آنان را موجودات فرا انسانی جلوه دهند؟
  چرا بدون تحقیق و بررسی دروغ‌های مبلغین و پیشوایان مذهبی را باور می‌کنیم؟ دروغهایی مثل این که قرآن کلام خداست و هیچ کس نتوانسته آیه‌ای مثل آن بیاورد. دروغ‌هایی مثل این که قرآن حقایق علمی را پیشگویی کرده که مردم در ۱۴ قرن پیش نمیدانسته اند.
  برای شناخت حقیقت باید ابتدا بپذیریم که چیزی در مورد حقیقت نمی‌دانیم. و بعد با روشی علمی و سختگیرانه همه چیز را بررسی کنیم. تعصب و تنفر چشم انسان را بر دیدن حقایق کور می‌کند.
  رها شدن از تعصبات خودخواهانه اولین گام و مهم ترین گام در شناخت است و البته مشکل ترین گام نیز هست.
  موانع شناخت حقیقت فقط سه چیز است:
  ۱- ترس ۲- جهل ۳- خودخواهی
  بسیاری از مردم می‌ترسند به آموزه‌های دینشان شک کنند و از این رو دنبال حقیقت نمی‌روند. ترس از مردن و عذاب جهنم و ترس از مجازات دنیوی و یک عالمه ترس‌های دیگر باعث میشوند که ما تصمیم‌ها و انتخاب‌های غیر منطقی داشته باشیم.
  بسیاری از مردم دین خود را نمی‌شناسند. از زندگی خصوصی پیشوایان دینشان بی خبرند. مثلاً نمی‌دانند که پیامبرشان در ۵۰ سالگی دختری ۹ ساله را به عقد خود در آورده و یا به دستور او ۷۰۰ نفر را به اتهامی واهی در مدینه گردن زده‌اند. مردم اکثرشان نمیدانند که اعراب چگونه بر ایران مسلط شدند و چه جنایاتی که نکردند. مردم در مورد ادیان دیگر و در مورد تضاد دین و علم چیزی نمیدانند و به غلط فکر می‌کنند که سعادتشان در شیوه‌ی زندگی است که دینشان به آنها میگوید.
  پذیرش این که ممکن است خودشان و یا پیشوایان مقدسشان اشتباه کرده باشند برای بسیاری از مردم دشوار است و این نه تنها در جامعه‌ی مسلمانان بلکه در جوامع معتقد به ادیان دیگر و حتی جوامع بیدین نیز صادق است. اینکه وقتی به عقاید ما ایراد گرفته می‌شود و ما آن را توهین به خود میدانیم چه دلیلی به جز خودخواهی دارد؟

  1. آزاده

   یهودیان بنی نظیر را که به قلعه خود پناه آورده بودند پس ا زتسلیم شدن بدستور محمد عرب، در تمام روز یکی پس از دیگری گردن زدند، تعداد اسیرانی که گردن زده شدند بین 600 تا 900 نفر در تاریخ آمده.
   در همان روز محمد عرب به روش همیشگی اش اولین نفری بود که با انداختن عبایش روی زیباترین زن یهودی اسیر او را ملک خود اعلام کرد. دیگر راهزنان وغارتگران عرب پسرکان ودخترکان یهودی را برای تجاوز وفروش بین خود قسمت کردند و همان شب به آنها تجاوز نمودند
   محمد عرب به گواه تاریخ شب همان روزی که شوهر وپدر وبرادر ودیگر خویشاوندان “صفیه” زن یهودی اسیر شده را بدستورش گردن زده بودند به او تجاوز کرد ونامش را عقد نکاح گذاشت . واو یکی از پانزده یا به روایتی بیست زن عقدی محمد عرب شد که علاوه بر سایر بردگان جنسی و زنان اسیری بود که هر زمان میل می کرد به آ‌نها تجاوز می نمود

 6. farzad

  با سلام خدمت آقای هلاکویی بفرمایید که این درسته که علم نمیتونه عدم وجود خدا رو اثبات کنه، ولی‌ این دلیل خوبی‌ برای ایمان داشتن به خدا نیست. چون علم خیلی‌ چیزها رو نمیتونه اثبات کنه، مثلا علم نمیتونه ثابت کنه که‌در حال حاضر یک قوری چینی‌ در مدار زحل در حال چرخش به دور سیاره نیست!! آیا این دلیل خوبیه که احتمال بدیم و یا باور کنیم که یک قوری در مدار زحل در حال چرخشه؟

 7. ali

  قسمت 1 و 2 را دیدم ولی آقای هلاکویی تعریفی از این حس یا باورشان به اسم خدا بیان نکردند. صرفا مثالی از حافظ زدند که نمیدانم چیزی می آید بر ذهن مثلا.

 8. Sajaf

  من در همه زمینه ها با شما موافقم دکتر،اما نظر سیاسی شما منو شگفت زده کرد! ببخشید ولی اصلا اینطور که شما گفتید نبود، حداقل حداقل درباره صنعت هوایی که ما بیشتر از صد هواپیما خریدیم! ناراحت کنندس که نظر شما دقیقا متطبق با نظر تندرو های ایرانه!

 9. روحانی از قزوین

  به نام حق- مناظره باید بین دانشمندان باشد نه بیسوادان از هر عقیده ای عوام هر مکتبی باید به علمای خود مراجعه کنند وعلمای هر مکتبی اگر واقعا عالم باشند نباید از مناظره با دانشمندان مکاتب دیگر بهراسند قرآن هر کس را که ادعای دانش دارد به مبارزه طلبیده و تا امروز حتی یک آیه از حدود 7000آیه آن با دلایل قطعی رد نشده بلکه بسیاری از آیات آن با پیشرفت علم تایید شده است اگر آقای نیری یا هر مدعی دیگری فقط یک آیه از قرآن را با دلایل قطعی غیر قابل انکار رد و ابطال کند بنده {حصاری}به عنوان کارشناس پاسخگویی در {مرکز فرهنگی و پاسخگویی به پرسش های دینی استان قزوین………شخصا اعلام می کنم از اسلام برگشته ام و تمام سعیم را برای تخریب اسلام خواهم کرد اما اگر نتوانستید {ونخواهید توانست}که نشانه اش اینست هیچ اقدامی نه در این سایت ونه جای دیگر صورت نخواهند داد {چون بلد نیستند!!!!!!}حد اقل تفکر کنید که این قرآن چه کتابیست که محمد به قول شما عرب ودرس نخوانده 1400سال قبل آورده و هزاران مدعی نتوانستند یک خط آن را باطل کنند ؟!شماره هم دادیم آدرس ما هم قزوین …….اگر وجود وعلمیتی دارید ما منتظریم{ اما هرکجا شیران نباشند شغالان لانه خواهند کرد!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!}

ارسال پاسخ

مجموعه‌ی کامل کلاس‌ها و سمینارها بزودی در بخش محصولات در دسترس قرار خواهد گرفت! رد کردن