1800-222-222
contact [at] mehbang.net

مِهبانگ ، بانگِ دانش و خرَد

برای حمایت از ما ، یکی از ما باشید
11 جولای 2015

نیکولا تسلای بزرگ، تولدت مبارک!

/
نوشته شده توسط
/
دیدگاه0

برگردان: ستاره.ن – مِهبانگ

تسلا از بزرگترین دانشمندان تاریخ و تنها کسی است که پس از هفتاد سال از وفاتش، با وجود پیشرفت‌های بزرگ در زمینه تکنولوژی، هنوز هم راز تمام آزمایش‌هایش برملا نشده و شخصیت و کارهای او همیشه مورد بحث و اختلاف نظر فراوان بوده است.

نیکولا تسلا متولد مورخ 10 ژوئیه 1856، در کرواسی، فیزیک‌دان ، مخترع و مهندس آمریکایی-مجارستانی تبار بود که معروف‌ترین کار او طراحی سیستم جریان برق متناوب مدرن است. اگرچه او در سال 1943 و در فقر درگذشت اما شهرت و اختراعات وی موجب تجدید حیات فرهنگ عامه شدند که امروزه نمونه آن‌را در فیلم، نوآوری‌های گرافیکی، موسیقی و بازی‌های ویدئویی می‌بینیم.
در سال 1960، در کنفرانس عمومی “وزن‌ها و مقدارها(Weights and Measures)”، واژه «تسلا» به عنوان کمیتی برای سنجش شدت میدان مغناطیسی به سیستم بین المللی واحدها SI معرفی شد.

Birthday_tesla

در اینجا 9 حقیقت غیر معمول را در مورد نیکولا تسلا بیان می کنیم که احتمالا از آنها اطلاع ندارید:

1. تسلا از طرفداران محیط زیست بود:
این مخترع نگران مصرف سریع منابع زمین و مدافع سوخت تجدید پذیر بود. او در مورد روش های استفاده از انرژی طبیعی زمین و آسمان به پژوهش پرداخت تا بتواند میزان تاثیر انسانی بر مصرف سوخت‌های فسیلی را به حداقل برساند و در این راستا رعد و برق مصنوعی را در آزمایشگاه خود ایجاد نمود.

2. در روز تولد او طوفان و رعد و برق شدیدی درگرفت :
تسلا به طور اتفاقی، طی یک روز طوفانی همراه با رعد و برق شدید به دنیا آمد. قابله‌ای که او را به دنیا آورد این موضوع را به فال بد گرفت و گفت که تسلا “کودک تاریکی” است اما مادر نیکلا بلافاصله در جواب او گفت: “خیر ، او کودک نور است”.

3. تسلا طرفدار انسان‌گرایی(humanist) بود:
او به عنوان یک فرد “انسان‌گرا” به بهبود کیفیت زندگی انسان و نه صرفن در زمینه منافع مالی معتقد بود، و شاید به همین خاطر بود که با وجود اختراعات و کمک بسیاری که به جامعه بشری نمود، در فقر و تنگدستی دیده از جهان فرو بست.

4. تسلا در سال 1901 به اینترنت بی سیم(wireless) می اندیشید:
تسلا قوه تخیلی بسیار عالی داشت اما تمام ایده‌های او به مرحله عمل در نیامدند. همزمان با توسعه سیستم رادیویی به آنسوی اقیانوس اطلس، به بررسی سیستمی برای جمع‌آوری اطلاعات، رمزگذاری و پخش اطلاعات به یک دستگاه دستی نیز می‌پرداخت -یعنی آنچه که ما در حال حاضر به عنوان اینترنت تلفن همراه می شناسیم! تسلا همچنین به فن‌آوری اخترشناسی‌ِ رادیویی، “اشعه مرگ” با پرتو ذرات، رادار و اشعه X نیز می‌اندیشید!

5. تسلا حافظه‌ای بسیار قوی داشت:
حافظه او آنقدر قوی بود که می‌توانست تمام کتاب‌ها و تصاویر را جزئیات دقیق به یاد بیاورد.

6. تسلا رفتاری وسواس‌گون داشت و به بی‌خوابی مبتلا بود:
او ادعا می‌کرد که فقط به دو ساعت خواب شبانه نیاز دارد. البته معلوم نیست که آیا این موضوع واقعا به خاطر مشکل بی‌خوابی بوده یا نه. او همچنین به عدد 3 وسواس داشت و از 18 دستمال(یعنی عددی تقسیم پذیر بر 3) برای تمیز کردن اتاق ناهار خوری قبل از خوردن وعده‌های غذایی شب خود استفاده می‌کرد. او از اشیاء مدور، جواهرات، و لمس کردن مو متنفر بود.

7. ادیسون و تسلا دشمن سرسخت هم نبودند:
تصور رایج بر این است که ادیسون و تسلا دشمن هم بودند و به طور مداوم اختراعات خود را به رخ یکدیگر می‌کشیدند؛ اما آن‌ها قبل از اینکه تسلا از رویای موتور القایی متناوب خود دست بکشد در طراحی ژنراتور جریان مستقیم با هم همکاری کردند. شاید بهتر باشد که آنها را “رقبای کاری” هم بنامیم.

8. او مارک تواین را تا سرحد مرگ ترساند:
تسلا معتقد بود که هنگام تلاش برای دست‌یابی به الکتریسیته کارآمدتر، موفق به ساخت یک ماشین زلزله شده که ساختمان او و محله‌اش در منهتن را هنگام انجام آزمایشات‌ش می لرزانده و البته بعد متوجه شد که در واقع یک اسیلاتور فرکانس بالا ساخته، که در آن یک پیستون در زیر پلت فرم ساخته شده آزمایشگاه او به سرعت نوسان می کرده است.
او دوست خود مارک تواین را به آزمایشگاهش آورد و از او خواست که روی پلت فرم مذکور(در حالی که نوسانگر روشن بود) بایستد، این لرزش‌ها تواین را تا سر حد مرگ ترساند.

9. شما می توانید Wi-Fi رایگان از تسلا دریافت کنید:
کمپین An Indiegogo توسط متئو اینمن (Matthew Inman) برای جذب سرمایه به مرکز علوم تسلا راه‌اندازی شده است.
مرکز علوم تسلا به قیمت 1،370،000 $، و با کمک مالی ایالت نیویورک، در ماه می سال 2013 خریداری شد. این کمپین، اقدامات فراوانی را انجام داده که یکی از آنها ارائه Wi-Fi رایگان است.

ارسال پاسخ

مجموعه‌ی کامل کلاس‌ها و سمینارها بزودی در بخش محصولات در دسترس قرار خواهد گرفت! رد کردن