5060 - 342 - 949
dr.nayeri.mehbang [at] gmail.com

مِهبانگ ، بانگِ دانش و خرَد

برای حمایت از ما ، یکی از ما باشید
25 جولای 2015

نازیست‌زایی(Abiogenesis) بخش دوم

/
نوشته شده توسط
/
دیدگاه0

 بوجود آمدن حیات از مواد غیر زنده

نویسنده: Minerva

 

برای چگونگی و مراحل شکل‌گیری حیات تا کنون فرضیه‌های بسیاری مطرح شده است. بعضی از آنها رد شده‌اند، برخی هنوز در مرحله آزمون به سر می‌برند و برخی تا حد زیادی قبول شده‌اند یا بصورت نظریه در آمده‌اند. به هر حال چیزی که آشکار است شروع حیات بصورت یک تک واکنش در یک نقطه از زمین نبوده. واکنش‌های بسیاری همراه با هم به وقوع پیوسته‌اند تا به مرور و در عرض چهار و نیم میلیارد سال شاهد این تابلوی با شکوه حیات بر سطح زمین باشیم.

به یقین نازیست‌زایی یکی از زیباترین و مهیج‌ترین مباحث علم است. آنجا که فیزیک در زمین‌شناسی ادغام می‌شود ،زمین‌شناسی در شیمی و شیمی می‌شود زیست. نقطه‌ای که تمام علوم دست به دست هم می‌دهند تا سر از راز چگونگی شکل‌گیری اولین “جاندار” از دل “بی‌جانی” ذرات در آورند.

زندگی و زنده‌بودن مفهومیست که به تعداد افراد بشر معنی دارد و هر کس بنا به سلیقه و دیدگاه خود آنرا به نوعی تعبیر و تفسیر می‌کند. در زیست‌شناسی اما زنده بودن تنها یک مفهوم دارد که متاسفانه چندان هم شاعرانه و عارفانه نیست و احتمالن به مذاق عاشقان ادبیات و عرفان چندان خوش نمی‌آید. از دید زیست‌شناسی موجودی زنده است که:

1- تغذیه کند
2- رشد کند
3- تولید مثل کند و خصوصیات خود را به نسل بعد انتقال دهد.

یعنی با توجه به این تعریف کسی که از خود نسلی به جا نمی‌گذارد از دید علم بیولوژی یا زیست‌شناسی “زنده” محسوب نمی‌شود.

باید تاکید کرد که حیات به ناگهان از دل مواد بی‌جان بر نخاسته. بلکه مرحله گذر آرامی بوده که منجر به شکل‌گیری ماده زنده شده. یعنی اولین سیستم‌هایی که توانایی تولید مثل داشتند تنها “به نوعی” زنده بوده‌اند؛ نه مثلن مانند اولین باکتری یا مثل ما.

اینکه بدانیم حیات اولیه با چیزی که ما امروزه به عنوان موجود زنده می‌شناسیم تفاوت داشته بسیار دارای اهمیت است. چرا که می‌فهمیم برای پیدا کردن پله‌های اولیه حیات نباید دنبال چگونگی شکل‌گیری اولین باکتری باشیم. نخستین مراحل ،ایجاد ملکول‌های بزرگ حیاتی‌(بیوماکروملکولها) یا بلوک‌های شکل‌دهنده حیات بوده است. فهم این موضوع مگر با شناخت این ملکول‌ها و ساختمان و عملکرد آنها میسر نمی‌شود. پس ناگزیر مجبوریم چند قسمت را به معرفی آن‌ها، ساختمان، عملکرد و اهمیت‌شان بپردازیم.
برای بررسی بیوماکروملکول‌ها وارد قلمرو زیست ملکولی خواهیم شد و از آنجا که طبق تجربه شخصی دریافته‌ام که مباحث زیست ملکولی برای افرادی که زیست شناسی نخوانده‌اند یا به آن علاقه چندانی ندارند خسته‌کننده و کسالت‌آور است ،تمام سعی خود را خواهم کرد که تا حد ممکن مطالب را مختصر و مفید بیان کنم. لذا دوستانی که تحصیلات آکادمیک زیست‌شناسی دارند یا آنها که به علت علاقه شخصی کتاب‌های زیست‌شناسی را به دفعات مطالعه کرده‌اند انتظار نداشته باشند تمام مطالب زیست ملکولی را در این سری نوشته‌ها پیدا کنند.
از دیگرانی که تا کنون با زیست ملکولی سر و کار نداشته‌اند یا اصولا میانه خوبی با زیست‌شناسی ندارند هم تقاضا می‌کنم صبر پیشه سازند و چند بخش اول با کسالت باری مطالب کنار بیایند.تضمین میکنم آشنایی با ساختمان و عملکرد ملکولی بلوکهای سازنده حیات موجب شود شما هم از این پس با خواندن اخبار مربوط به نازیست زایی، دگرگونش و سایر مطالب زیست شناسی چنان از درک شکوه حیات لذت ببرید که بی اختیار لبخند بر لبانتان بنشیند.

همانطور که سخن رفت برای درک بهتر نازیست زایی باید با ملکولهای مهم دخیل در حیات سلول آشنا شویم. مهم‌ترین این مواد عبارتند از :

– آب
– نمکهای معدنی
– ماکروملکولها که خود شامل اسیدهای نوکلئیک یا هسته ای(DNA,RNA) ، پلی ساکاریدها یا قندها ، پروتئینها و پلی پپتیدها ، لیپیدها یا چربیها میباشند.

در بخش بعدی ساختمان آب و اهمیت آن در حیات سلول و همینطور نقش نمکهای کانی را مرور خواهیم کرد و برای گریز از خسته کننده بودن و طولانی شدن مطلب بررسی نقش و ساختمان بیو ماکروملکولها را به بخشهای بعدی موکول مینماییم.

 

ارسال پاسخ

مجموعه‌ی کامل کلاس‌ها و سمینارها بزودی در بخش محصولات در دسترس قرار خواهد گرفت! رد کردن