1800-222-222
contact [at] mehbang.net

مِهبانگ ، بانگِ دانش و خرَد

برای حمایت از ما ، یکی از ما باشید
16 مه 2016

نابغه‌ی ایرانی‌تبار ریاضی جهان

/
نوشته شده توسط
/
دیدگاه0

تبریک ویژه به بانو مریم میرزاخانی نابغه‌ی ایرانی‌تبار ریاضی جهان، که پس از عضویت در دو آکادمی ملی علوم فرانسه و مجمع فیسلوفان آمریکا در سال گذشته، امسال نیز به عضویت در آکادمی ملی علوم ایالات‌متحده‌آمریکا نائل آمدند.

بانو مریم میرزاخانی که هم اکنون در دانشگاه استنفورد به تدریس و پژوهش اشتغال دارد اولین زن ایرانی‌آمریکایی است که به عضویت آکادمی ملی علوم آمریکا درآمده است.
عضویت در این انجمن نشان برتری علمی دانشمندان است و دریافت آن جز بزرگترین افتخارات علمی هر دانشمندی به شمار می‌رود. لازم به ذکر است که انتخاب اعضای جدید در آکادمی ملی علوم آمریکا توسط اعضای فعلی و بر اساس دستاوردهای علمی آنان انجام می‌شود. اعضای آکادمی ملی علوم آمریکا تحت عنوان مشاور ملی در زمینه‌های مختلف علمی خدمت می‌کنند.

آکادمی علوم فرانسه نیز نخستین آکادمی علوم در جهان به شمار می‌رود. البته برای سه سده بانوان حق عضویت در این آکادمی را نداشتند که این محدودیت شامل دانشمندانی چون ماری کوری(برنده دو جایزه نوبل)، ایرن ژولیو کوری(برنده جایزه نوبل و دختر ماری کوری)، همچنین سوفی ژرمن(ریاضی‌دان نامی) و بسیاری دیگر دانشمندان زن شایسته را نیز شامل می‌شد.
نخستین زن عضو آکادمی مارگریت پری از شاگردان ماری کوری بود که در سال ۱۹۶۲ به این مقام رسید.

مجمع فیلسوفان آمریکا نیز در سال ۱۱۲۲شمسی توسط بنجامین فرانکلین تأسیس شده است و مقر این مجمع در شهر فیلادلفیای ایالت پنسیلوانیا می‌باشد.

ارسال پاسخ

مجموعه‌ی کامل کلاس‌ها و سمینارها بزودی در بخش محصولات در دسترس قرار خواهد گرفت! رد کردن