1800-222-222
contact [at] mehbang.net

مِهبانگ ، بانگِ دانش و خرَد

برای حمایت از ما ، یکی از ما باشید
13 جولای 2015

مهبانگ در پارس (معرفی)

/
نوشته شده توسط
/
دیدگاه0

سری جدید از مجموعه‌ برنامه‌های علمی مِهبانگ در ارتباط با تاریخِ جامع و کامل عالم و از نقطه آغازین عالم شروع خواهد شد، تا نهایتن به پیدایش زمین و انسان و موجودات روی زمین و سپس به انقلاب کشاورزی، انقلاب صنعتی، کشورهای این سیاره‌ی آبی و پیچیدگی‌های سیستم‌های مدرن شهری خواهد رسید.

هدف مِهبانگ مخاطبین خاصی هستند که ذهن جوانی دارند. ذهن جوان ذهن پرسش‌گر است و ذهنی که آنچه در اطرافش هست را به چالش بگیرد و بتواند با پرسش‌هایی که مطرح می‌کند به دنبال پاسخ‌های تازه برود.
از آنجایی که فرهنگ ما مبتنی بر فرهنگی کلامی و گفتاری است، کمتر مستند و استنادی است، شاید یکی از تفاوت‌ها همین نگاه علمی به اطرافش باشد. منظور ما از نگاه علمی این نیست که همه باید دانشمند و یا عالم(scientist) باشند، بلکه کافیست فقط نگاه‌مان به مسائل نگاهی کنجکاوانه و شکاکانه باشد، و البته که شک نه به این معنا که بخواهیم خودمان را وارد ذهنیت توهم توطئه کنیم؛ شک به این معنا که هرچیزی را به‌راحتی نپذیریم و اول به چالش‌ش بگیریم، چون در علم هیچ‌چیز و یا شخصیت مقدسی وجود ندارد باید در دیدگاه علمی همه چیز و همه‌کس را به پرسش بگیریم و چیزی را به راحتی نپذیریم و سعی کنیم به دلایل رویداد اطراف‌مان پی ببریم و یک دلیل راحت و ساده را که از لحاظ روانی برای ما خشنودی به بار می‌آورد را به عنوان پاسخ نپذیریم، و تلاش کنیم که راهی بیابیم که بر اساس روش‌مندی علمی باشد.
ازین جهت تکیه ما بر روی روش‌مندی علمی خواهد بود، پس سعی خواهیم کرد که روش‌مندی علمی و تفکر علمی را به شما معرفی کنیم و در این مسیر با حضور متخصصان مختلف مروری بر تمام رشته‌های علوم‌طبیعی و علوم‌انسانی داشته باشیم. شاید خوبی علم این هست که برخلاف سایر شاخه‌های معرفتی و شناختی نگاهی به آینده دارد به خصوص برای فرهنگ ما که مداوم به گذشته نگاه می‌کنیم -و البته که در این برنامه هم به گذشته نگاه خواهیم کرد- اما هدف علم ساختن آینده است. نگاه علمی نگاه به آینده است، با ماندن در تاریخ آینده‌مان را خراب می‌کنیم چرا که جنگ و زندگی درگذشته باید که دربگذرد.

در علم حرف اینست که ما چه چیزهایی نمی‌دانیم اما در روش‌های غیرعلمی تاکید بر اینست که ما همه چیز را می‌دانیم و معمولن هم یک نفر و یا یک کتاب، چه مقدس و چه غیر مقدس، می‌تواند پاسخ‌گوی همه پرسش‌ها و مشکلات بشری‌مان باشد، اما در علم به هیچ‌وجه این‌گونه نیست؛ هزاران هزار کتاب علمی وجود دارد که هروقت هرکدام قدیمی می‌شود باید به نسخه‌های جدیدتر مراجعه کنیم. چرا که علم برگرفته از تراوشات فکری و خردمندانه‌ی بشر است و محصول تفکر بشر زمینی برای زندگی زمینی است و نه آسمانی؛ اینجایی و زمینی است و مثل همه چیز این عالم ناقص است، اما در عین حال بهترین چیزی است که تا بحال بشر توانسته بدست بیآورد. امروز اگر به جایی رسیدیم که زندگی راحت‌تری داریم حاصل تاکید بر همین نوع نگرش و روش بوده است که در این برنامه داریم. یعنی بتوانیم مسائل را با پرسش آزمون‌سنجی و دادن نظریه‌های علمی مورد کاوش قرار دهیم. و البته نظریه در علم بسیار متفاوت از آن چیزی است که شاید ما در زندگی روزمره در مکالمات‌مان و نشست‌های روزانه یا خانوادگی و جمعی این اظهار نظر را می‌کنیم که مثلن من یک نظر دارم و یا نظر من اینست. این اظهار نظرها و نظرها هیچ ربطی به نظریه‌های علمی ندارند، بنابراین بعضی وقت‌ها که دوستانی در مورد پدیده‌ای فکر می‌کنند و نظری دارند می‌توانند بگویند که یک نظر دارند چرا که نظریه علمی باید مبتنی بر روش‌مندی علمی بر اساس مشاهده و سنجش آن باشد.

ما برای شناخت جهان باید ابتدا از فیزیک شروع کنیم؛ فیزیک به ما می‌گوید که به چه ترتیبی عالم به وجود آمده، و بعد از آن شیمی هست که به وجود می‌آید که به ما می‌گوید چطور عناصر شیمیایی در طبیعت ساخته شده‌اند، و بعد از آن می‌رسیم به زیست‌شناسی یعنی وقتی که این ملکول‌ها در کنار همدیگر قرار می‌گیرند و نهایتن می‌رسیم به زیست-شیمی سروکار داریم و نهایتن این زیست-شیمی موجودات عالی و پیشرفته‌ای را درست می‌کند که امروز در روی کره خاکی خودمان مشاهده می‌کنیم.
در این میان مجموع این سیستم‌ها که تشکیل حیات را داه‌اند دچار فرگشت، دگرگونش می‌شوند و گونه‌های مختلف جانوری و یا انسان‌ها را شکل می‌دهند.
بعد از همه این‌ها جامعه‌شناسی و روانشناسی را داریم که ما هنوز نتوانسته‌ایم ظرایف و پیچیدگی‌هایش را پیدا کنیم، چرا که زبان طبیعت زبان ریاضیات است و می‌شود گفت که ریاضیات زبان علم نیز هست.

اینکه چطور تاریخ ما از نزدیک به 14 میلیارد سال پیش، از یک انفجار انرژی که اصطلاحن نقطه آغازین عالم هست و به آن مِهبانگ و یا BigBang گفته می‌شود،شکل گرفته و حیات انسان را که شامل کسر بسیار ناچیزی از آغاز آن تا به امروز است را در برمی‌گیرد
در واقع بررسی این پدیده است که چگونه از یک سیستم ساده به یک سیستم پیچیده که همین موجودات زنده باشند و نهایتن ما انسان‌ها که پیچیده‌ترین موجوداتی هستیم که تابحال در عالم کشف کرده‌ایم رسیده است.
باید اعتراف کنیم که انسان پیچیده‌ترین پدیده‌ای هست که در عالم وجود دارد و مجموعه این انسان‌ها که جامعه بشری را شکل می‌دهد یکی از پیچیده‌ترین و مشکل‌ترین(به لحاظ تحلیلی) سیستم‌هایی هست که وجود دارد و می‌توانیم بگوییم که هیچ چیزی پیچیده‌تر از جوامع بشری نیست.
مِهبانگ متعلق به شما عزیزان است، و بازخورد نظرات شما عزیزان در حمایت از مِهبانگ است که منجر به ادامه‌ی این برنامه علمی در تلویزیون پارس خواهد شد. برای حمایت از مِهبانگ می‌توانید با این تلویزیون تماس بگیرید.

 

ارسال پاسخ

مجموعه‌ی کامل کلاس‌ها و سمینارها بزودی در بخش محصولات در دسترس قرار خواهد گرفت! رد کردن