5060 - 342 - 949
dr.nayeri.mehbang [at] gmail.com

مِهبانگ ، بانگِ دانش و خرَد

برای حمایت از ما ، یکی از ما باشید
28 نوامبر 2013

مهبانگ در اندیشه 03

بر اساس توافق هسته ای صورت گرفته در ایران، برنامه سوم “مِهبانگ” با حضور دکتر کوروش عرفانی به بررسی غنی سازی اورانیوم از منظر فنی و علمی آن اختصاص دارد.

برنامه ی “مِهبانگ” در شبکه جهانی اندیشه را می توانید روزهای یکشنبه، ساعت 15:00 به وقت غرب آمریکا و باز پخش برنامه را در روزهای دوشنبه ساعت 15:30 به وقت تهران دنبال کنید.

 

گزیده‌ها:

*اورانیوم از آن دسته عناصری است که منشا آن از منظومه خورشیدی ما نیست و فراکیهانی است. زمانی که زمین ساخته می‌شده از عمق کهکشان توسط ستارگانی که در حال مرگ (ابرنواخترها) بودند به ما رسیده‌است. ابرنواخترها هنگام انفجار قادر هستند که عناصر سنگینی را در خودشان بسازند. بنابراین در روی زمین هر عنصری را که سنگین‌تر از آهن می‌بینید منشا شان خارج از منظومه خورشیدی ماست.

اورانیوم عنصر 92 جدول تناوبی است یعنی 92 پروتون دارد. این عنصر فراوانی بسیار کمی در روی زمین دارد. عناصری مانند طلا، پلاتینیوم و اورانیوم به دلیل کم بودنشان گران قیمت هستند. اورانیوم تنها ماده ای است که می‌تواند به صورت طبیعی وارد واکنش‌های زنجیره‌ای یا شکافت هسته‌ای بشود. اورانیوم دو نوع ایزوتوپ دارد. ایزوتوپ یعنی درون هسته اتمی تعداد پروتون‌های (بار مثبت) دو اتم یکسان باشد ولی تعداد نوترون‌ها (بار خنثی) متفاوت باشد. فرق اورانیوم 235 و اورانیوم 238 تفاوتش دراین است که تعداد نوترون‌های اورانیوم 238 بیشتر از اورانیوم 235 است.

اورانیوم 238 به طور طبیعی وارد واکنش‌های زنجیره‌ای نمی‌شود و فراوانی اورانیوم 235 بسیار بسیار کمتر است. اورانیوم 235 تعداد نوترون‌های کمتری دارد ولی در طبیعت حدود 7/.% از آن داریم. ولی اورانیوم‌های کلی را که شامل 238 و 235 می‌باشند به طور مصنوعی غلظت 235 را بالا می‌برند.

ارسال پاسخ

مجموعه‌ی کامل کلاس‌ها و سمینارها بزودی در بخش محصولات در دسترس قرار خواهد گرفت! رد کردن