1800-222-222
contact [at] mehbang.net

مِهبانگ ، بانگِ دانش و خرَد

برای حمایت از ما ، یکی از ما باشید
19 آوریل 2015

مرگ کهکشان‌های غول پیکر

/
نوشته شده توسط
/
دیدگاه0

تاریخ انتشار خبر : 17 اوریل 2015

 

همه می‌دانیم کهکشان‌ها کارخانه تولید ستاره هستند. اما برای برخی از کهکشان‌های عظیم بیضوی خط تولید ستارگانشان متوقف شده است. این گونه کهکشان‌‌ها شامل نیمی از کل ستارگان موجود در عالم هستند.
ستاره‌شناسان در مطالعه جدید روی کند شدن و متوقف شدن تولید ستاره در این گونه کهکشان‌ها نتایجی دست یافتند.
در این مطالعه و مشاهدات جدید نشان داده شده که تولید ستاره از قلب کهکشان‌ها متوقف شده است. اینکه کهکشان‌ها از داخل به سمت بیرون تولید ستارگان را متوقف کردند به دانشمندان یاری می‌کنند تا با مکانیسم عملکرد اینگونه کهکشان‌ها را بررسی کنند.
همچنین به ما در مورد درک انواع کهکشانها و تاریخچه کیهان کمک به سزایی می‌کند.
در این مطالعه جدید نور ساطع شده از 22 کهکشانی که سنی معادل 10 میلیارد سال دارد بررسی شده است یعنی زمانی که کیهان ما تنها 3 میلیارد سال سن داشته(سن کیهان تقریبا 13.72 میلیارد سال است).
چنین کهکشانی در طول هر سال صدها ستار خورشید مانند تولید میکند در صورتی که کهکشانی مثل ما یعنی راه شیری در سال نهایتن 4 ستاره خورشید مانند تولید می‌کند!
اما در طول زمان تولید ستاره در این کهکشان ها رو به کندی و کاهش بوده است.
با استفاده از تلسکوپ‌ها و ابزارهایی به نام ( Hubble Space Telescope (HST) and the European Southern Observatory’s Very Large Telescope (VLT ) دانشمندان به مکان تولید ستاره در ناحیه های مخصوص در این کهکشان‌ها نگاه کردند و طبق نتایج بر اساس بررسی گازهای یونیزه شده و هیدروژن‌ها به این نتیجه رسیدند که تولید ستاره در مرکز این نواحی متوقف شده است.
کهکشان‌های بررسی شده دارای ستاره گان قرمز بودند، چرا که اینگونه ستارگان در حال مردن هستند و تولیدی دیگر ندارند و عملا مرده محسوب می‌شوند. در نتیجه چنین کهکشانی با چنین ستارگانی مرده محسوب می‌شود.
عامل اصلی شکل‌گیری ستارگان در کهکشان‌ها گازها و نیروی گرانش هست. گازها سوخت هر ستاره‌ای هستند. هلیوم و هیدروژن! بسیاری از این کهکشان‌های بیضوی در خوشه‌ای کنار هم جمع شدند و محیطهای متراکم گازی برای شکل‌گیری زمینه تولید ستارگان دیده نمی‌شود. بیشتر ستارگان فعلن در مناطق بیرونی این کهکشان‌ها فعال هستند.
چنین تحقیقی روی کهکشان‌های نزدیک به راه شیری از طریق اشعه گاما نیز صورت گرفته که تعداد تولیدی ستارگان برای انها نیز به چند تا در سال میرسد و این نشان دهنده روند کند شدن تولید ستاره برای این کهکشان‌هاست.
مهمترین نکته در این مطالعه جدید این بود که توقف تولید ستارگان در کهکشانهای بیضوی از درون به سمت بیرون رخ می‌دهد. می‌دانیم هسته هر کهکشانی دارای ابرسیاه چاله پرجرمی است که صدها هزار یا میلیون یا حتی میلیارد برابر جرم نسبت به ستاره‌ای مثل خورشید ما دارند. سیاه‌چاله‌ها می‌تواند از طریق نیروی گرانش خود هم اجرام و ستارگان و هم گازهای انها را جذب کنند شاید این مهمترین دلیل برای این مساله محسوب شود!

 

ترجمه و ارسال خبر: آرش آریامنش

ارسال پاسخ

مجموعه‌ی کامل کلاس‌ها و سمینارها بزودی در بخش محصولات در دسترس قرار خواهد گرفت! رد کردن