1800-222-222
contact [at] mehbang.net

مِهبانگ ، بانگِ دانش و خرَد

برای حمایت از ما ، یکی از ما باشید
26 ژوئن 2015

اَندَر بافتن آسمان و ریسمان سپتامبر2007

/
نوشته شده توسط
/
دیدگاه4

برای ما که دوست داریم برخی افراد را در هاله‌ی تقدس ببریم اینکه آن افراد را مورد نقد قرار دهیم غیرممکن است. اما نقد علمی متفاوت ازین است، چون ما در نقد علمی نه خدا داریم و نه پیغمبر! در علم همه چیز قابل نقد است. به عنوان مثال روزانه صدها مقاله در نقد نظریات انیشتین نوشته می‌شود که کجای معادلاتش را اشتباه کرده، کجا را نفهمیده یا کجاها را باید پیشرفت‌اش داد. اما در فرهنگ ما به محض اینکه بخواهیم از عملکرد کسی را زیر سئوال ببریم مساوی این است که قدرت این آدم را زیر سئوال می‌برید یکی از همین‌ها حضرت مولاناست که به وی علاقمندیم و مخصوصن از وقتی که آمریکایی‌ها و مثلن مدونا یک شعر درباره‌اش خواند و وقتی که غربی‌ها پیدایش کردند ما هم به وی بیشتر علاقمند شدیم!

خواهش می‌کنم از مولانا فقط شعرهابش را نخوانید. نوشته‌های نثر وی را نیز بخوانید و ببینید که در فیه‌مافیه چه نظریاتی راجع به زن‌ها دارد. زن‌ها را بخشی از وجود شیطان می‌داند و به مریدانش توصیه می‌کند که با زن‌ها مگر برای بچه‌دار شدن هم‌خوابه نشوید. مولانا در مورد علوم غیردینی از جمله نجوم و طب و فلسفه، اعتقاد دارد که این علوم شیطانی هستند!
رسوبات این تفکرات امروز در جامعه ما ظهور کرده است. این عرفان بازی‌ که امروز مد شده ناشی از این تنبلی فکری در ما است که فقط نگاه به گذشته داریم و درکنار آن تنبلی فیزیکی(فرهنگ شازده‌‌زدگی) !

یک زمانی فکر می‌کردیم که کوروش و داریوش مسائل ما را می‌توانند حل کنند، بعدن فکر کردیم که اسلام می‌تواند گره از کارمان بکشاید و وقتی از آن هم نا امید شدیم می‌رویم سراغ مولانا و یا یه عده هم می‌روند سراغ زرتشت. چرا؟ چون حوصله نداریم خودمان فکر کنیم و بگردیم، و می‌رویم ببینیم آن نوابغ روزگار زمان خودشان(که مسلمن یک سر و گردن از زمانه‌ی خودشان جلوتر بودند) آن‌ها چه راه حلی داشتند، ما آن‌ها را بخوانیم و آن‌ها را تشویق کنیم و بگوییم که همین راه حل ماست!

آن چیزی که در میان ما خشکیده است خِردگرایی است. انسان قرن بیست و یکم، مسائل قرن بیست و یکمی دارد و راه حل قرن بیست و یکمی می‌خواهد.
مولانا آدم بزرگی بوده است، حافظ آدم بزرگی بوده است، فردوسی آدم بزرگی بوده است ولی مسائلی که این‌ها داشته‌اند مسائل هفت قرن پیش بوده است!
به نظر من هرکسی که امروز فکر می‌کند می‌توانیم مسائل‌مان را با کوروش و کوروش و زرتشت حل کنیم، با حافظ و مولانا حل کنیم یا با صدر اسلام حل کنیم و یا هرکس دیگری که در گذشته بوده حل بکنیم این‌ها مرتجع‌اند و از هر حرکتی آمده باشند این حرکت‌شان کاملن ارتجاعی است.

کاری که اروپایی‌ها کردند و مسیری که کانت و هگل رفتند این بود که از عقل‌شان استفاده کردند. ما ایرانی‌ها باید یاد بگیریم بجای اینکه در گذشته برویم و دنبال راه حل باشیم، از عقل‌مان استفاده کنیم!

سایت‌های اسلامی هستند که معتقدند حل تمامی مسائل ما در قرآن وجود دارد و ما باید برویم آن جواب‌ها را پیدا کنیم و البته فکر نکنید این کار مسلمان‌ها تنها است چرا که یهودی‌ها و مسیحی‌ها هم همین کار را می‌کنند.
درد بزرگ اینجاست که من می‌شناسم کسانی که متخصص قلب هستند، استاد دانشگاه هستند، آدم‌های تحصیل کرده هستند و سه شنبه‌ها می‌روند جمکران و عریضه داخل چاه می‌اندازند. درد بزرگی که آینده ما را به خطر انداخته این است که ذهن نقاد دارد از بین می‌رود. داریم یک مشت رباط تحصیل کرده می‌سازیم که به هیچ‌وجه حاضر نیستند سئوال کنند و موقعی که سئوال کردن می‌رسد کرکره‌های مغزشان را می‌کشند پایین.
از دانشجویان دانشگاه قاعد اعظم که بزرگترین دانشگاه پاکستان هست بعد از آمدن زلزله پرسیده شده که به نظرشان دلیل آمدن زلزله چه بوده است؟ و 67 درصد پاسخ داده‌اند که به علت گناه مردم در آن منطقه است!
یک جریان نومذهب گرایی در حال شکل‌گیری است که از حرف‌های مدرن و شیک علمی هم استفاده می‌کنند و شبه‌علم را با اعتقادات جوش می‌دهند.
بیایید نگاهی دیگری به مذهب داشته باشیم!
هر نوع ایدئولوژی و هر نوع سیستم فکری که باعث شود جلوی فکر کردن و سئوال کردن گرفته شود خطرناک است. هیچ‌کس و هیچ‌چیز نباید جلوی سئوال کردن را ، جلوی خردورزی و خرداندیشی را بگیرد وگرنه من هیچ مشکلی با مذهب ندارم.

 

4 پاسخ

 1. آزاده

  گرامی یار دکتر نیری در پایان می گوید که من هیچ مشکلی با مذهب ندارم

  من و میلیون ها انسان آزاده دیگر هم هیچ در گیری با مذهب و سازمان دین نداریم

  این سازمان مخوف و قدرتمند دین است که با ساختار مافیایی و آدمکشان مخ باخته اش به من و میلیونها آزاداندیش دیگر نه تنها کار دارد بلکه همیشه تاریخ در تلاش نابود کردن ما بوده است.
  نه تنها ما آزاداندیشان قربانی نفرت پراکنی سازمان دین وشیفتگان آماده آدمکشی اش بوده وهستیم بلکه دیگر دین زدگان که اسیر سازمان دینی دیگری شده اند از جنگ وغارت وآدمکشی دینی آسوده نیستند

  دین در درازای تاریخ وسیله آدمکشی غارت تجاوز به بردگی کشیدن و هر جنایت دیگری بنام آن خدایان و سیا رخدایان پنداری موهوم بوده است

 2. سلام بر دکتر نیری
  آقای پروفسور و جتناب فیزیکدان
  چندی ست که از یوتیوب یا سایت شخصی تان خواننده تان هستم خودم دانشجوی ارشد فیزیک شهید بهشتی هستم
  با تمام احترامی که برای علم و دانش فراوان شما قائلم باید بگویم در حوزه دین ومباحث معرفتی اینجور ورود همه جانبه نکردن و پای سخنان فلسفه و حکمت و عرفان واقعی اسلامی ننشستن حاصلی جز این شبهه افکنی ندارد و حتی بنظر خودتان هم تکلیفتان با مذهب مشخص نیست
  بر تفکر وآزاد اندیشی تاکید میکنید اما جواب سوالات و شبههات شخص خودتان را هم نیافته اید و این از بعضی جهات در مطالب شما مشخص است
  کاش بر همان “آزاد ادنیشی” که می گویید پایبند بودید و مباحث “معرفت نفس” علامه حسن راده املی و مباحث دینی فلسفی دکتر گلشنی(صنعتی شریف) را هم تورق میکردید تا هم خودتان عالم دار شوید و هم دیگرانتان را در ظلمات گمراهی نیفکنید
  مگر می توان از فیزیک وریاضی اثبات روح و مابعدالطبیعه کرد ؟ خاضعانه پای سخنان عالمان واقعی دین بنشینید تا بغهمید مولوی به کجای درد زندگی انسان قرن 21 میخوره و شما چه مغلطه ای می کنید با این مطلبتات درباره فردوسی و حافظ و دین ومذهب و جمکران

  اگر انسان را بشناسید و دستی پیدا کردید در بحث معرفت نفس انسانی خواهید فهمید شعر و حکمت و تفسیرقرآن به کجای کارمان می اید و ریاضی فیزیک و علم نیز کجای ما رت می سازد
  هرکدام وجهی از دنیای ما را آباد می کند جناب دکتر
  ضمنا بعد ده سال تفسیر قرآن کریم یک نفر از متاخرین باسواد را ندیدم که بگه همچی را باید از قرآن کشید بیرون حتی نظریه ریسمان و پلاسما فیزیک را…. قرآن درد و درمان روح وروان و حتی جسم انسانهای همه اعصار است نه برای ساخت پل و موشک واتم و فضا
  چرا این همه مغلطه؟
  در جواب کامنت آن عزیز می گویم ما به همان موهوم! خوشیم موهومی که با عقل و سالها تدبر بدست اورده ایم!!
  ودین به تفسیر صهیونیست و وهابیت وداعش و انگلیس و آیپک یعنی همان که شما گفتید و آدم کشی ست وبس
  یا علی

ارسال پاسخ

مجموعه‌ی کامل کلاس‌ها و سمینارها بزودی در بخش محصولات در دسترس قرار خواهد گرفت! رد کردن