1800-222-222
contact [at] mehbang.net

مِهبانگ ، بانگِ دانش و خرَد

برای حمایت از ما ، یکی از ما باشید
15 آوریل 2015

ماده تاریک شاید کاملن تاریک نباشد

/
نوشته شده توسط
/
دیدگاه0

تاریخ انتشار خبر 15 آوریل2015

ستاره شناسان بر این باورند ممکن است اولین نشانه از ماده تاریک را در تعامل با دیگر نیروها(غیر از جاذبه) را کشف کرده باشند. یک تیم بین‌المللی از دانشگاه دورهام انگلیس با استفاده از تلسکوپ فضایی هابل ناسا و همچنین رصد خانه جنوبی اروپا موفق به رصد برخورد همزمان 4 کهکشان با هم شدند که این کهکشان‌ها در مرکز خوشه کهکشانی است که 1.3 میلیون سال نوری از ما فاصله دارد. نتایج این تحقیق در 15 اوریل 2015 در مجله دانش به چاپ رسیده است.

 

طبق تحقیقات این کهکشان‌ها در طی برخورد با هم می‌توانند تعامل ماده تاریک با دیگر نیروهای متفاوت را پیش‌بینی کنند. شبیه‌سازی‌های کامپیوتری از چنین برخوردهایی نشان می‌دهد اصطکاک اضافی در اثر برخورد کهکشان‌ها با هم باعث کند شدن سرعت ماده تاریک و به عقب رانده شدن آن می‌گردد.

دانشمندان همیشه معتقد هستند داخل توده‌های کهکشانی مملو از ماده تاریک است و از طریق تعامل با گرانش وجودش را می‌فهمند. هیچ‌کس نمی‌داند ماهیت ماده تاریک چیست و از چه ساخته شده است، چرا که نه تابشی ونه نوری از خود ساتع نمی‌کند؛ ولی از طریق تعاملات گرانشی وجودش مشخص است.

و 85 درصد از جرم کل جهان ما را در بر گرفته است . بدون اثر فوق‌العاده گرانشیماده تاریک کهکشانی مثل راه شیری از هم می‌باشد.

در تحقیقات اخیر ادعا شده دانشمندان تونسته‌اند انبوهی از ماده تاریک را از روی انحراف نور توسط جرم کهکشان‌ها شکار کنند. در این پژوهش دانشمندان یافته‌های خود را بر اساس تئوری ماده تاریکِ سرد پیگیری کردند که در آن ماده تاریک فقط با گرانش تعامل دارد.

اما گفتیم در تحقیقات جدید محققان ادعا کردند ماده تاریک می‌تواند با دیگر نیروها غیر از گرانش تعاملی داشته باشد و شاید انقدرها هم تاریک نباشد. ماه پیش نیز تیم دیگری از ستاره شناسان روی بیش از 1000 کهکشان چنین تحقیقی داشتند؛ اما در هر صورت تحقیق جدید تعامل ماده تارک با نیروی اصطلاکی برخوردی کهکشان‌ها را نشان می‌دهد.

مسلمن کشف اطلاعات بیشتر در مورد ماده مرموز تاریک می‌تواند دریچه جدیدی در فیزیک به روی دانشمندان و علم باز کند.

 

ترجمه و ارسال خبر: آرش آریامنش 

منبع : Journal science , Phys.org

ارسال پاسخ

مجموعه‌ی کامل کلاس‌ها و سمینارها بزودی در بخش محصولات در دسترس قرار خواهد گرفت! رد کردن