1800-222-222
contact [at] mehbang.net

مِهبانگ ، بانگِ دانش و خرَد

برای حمایت از ما ، یکی از ما باشید
15 آوریل 2015

قدیمی‌ترین غارنگاره‌های جهان در غار شووه

/
نوشته شده توسط
/
دیدگاه0

کپی غار «شووه»(Chauvet) در تاریخ 25 آوریل(5 اردیبهشت) برای بازدید عمومی افتتاح می‌شود.
غار «شووه» واقع در «آردش» (Ardèche) در جنوب فرانسه، بیست سال پیش توسط سه غارشناس آماتور کشف شد. غارنگاره‌های موجود در «شووه» مربوط به 36000 سال پیش است و قدیمی‌ترین غارنگاره‌های جهان محسوب می‌شوند و از لحاظ کیفیت حفظ نقاشی‌های دیواری منحصر به فرد هستند. این غار پس از شناسایی، به خاطر حفظ غارنگاره‌ها بلافاصله بسته شد.

Chauvet

هفته آینده «فرانسوا اولاند» رئیس جمهور فرانسه، کپی 55 میلیون یورویی غار «شووه» واقع در دو مایلی غار اصلی را افتتاح خواهد کرد و علاقمندان از 25 آوریل می‌توانند از این کپی بازدید کنند.

سازندگان این کپی معتقدند با پیشرفت‌های شبیه سازی سه بعدی کامپیوتری، نقاشی‌ها، چکیده‌ها و چکنده‌ها در حد میلیمتر به نمونه واقعی نزدیک هستند. روش استفاده شده در این شبیه سازی «ابر نقاط» (Point Cloud) است که سطح پیوسته‌ای از حجم اولیه را تولید می‌کند. وسعت این کپی 8000 متر مربع است که بزرگترین مورد در جهان محسوب می‌شود(ده برابر کپی غار «لاسکو – Lascaux») ولی علیرغم بزرگی، وسعت این کپی کمتر از نصف غار اصلی است.

با این حال تقریبا کلیه آثار مهم (به غیر از چند مورد که در سال 1994 کشف شد) دوباره تولید شده‌اند. برای بازدیدکنندگان یک مسیر ویژه حرکتی شامل 10 ایستگاه بازدید تعبیه شده است. تکمیل و افتتاح این کپی (با نام غار Pont-d’Arc) با هدف حفاظت از غار اصلی و فراهم ساختن امکان بازدید عموم از آثار بی‌نظیر غار «شووه» به عنوان بزرگترین رویداد فرهنگی فرانسه در سال 2015 نام برده می‌شود.

 

برگرفته از: غارهای ایران

ارسال پاسخ

مجموعه‌ی کامل کلاس‌ها و سمینارها بزودی در بخش محصولات در دسترس قرار خواهد گرفت! رد کردن