5060 - 342 - 949
dr.nayeri.mehbang [at] gmail.com

مِهبانگ ، بانگِ دانش و خرَد

برای حمایت از ما ، یکی از ما باشید
17 فوریه 2016

علم و بوسیدن

/
نوشته شده توسط
/
دیدگاه0

لب‌ها تحریک کننده‌ترین مناطق آشکار اند، برای همین است که بوسیدن خیلی لذت‌بخش است.

نوشته‌ی: Sheril Kirshenbaum

دانشمندان در هلند گزارش داده‌اند که ما در یک بوسه‌ی پرشور ده ثانیه‌ای در حدود ٨۰ میلیون باکتری رد و بدل می‌کنیم. این یافته موجب می‌شود که اصلن از جمع کردن لب‌هایمان برای بوسه، شرم کنیم و به‌ویژه بوسیدن را در فصل سرماخوردگی و آنفلوآنزا کاملن غیربهداشتی بدانیم.

اما نگران نشوید! احتمال این که از دست‌دادن با دیگران در طول روز بیمار شویم بیشتر است تا از طریق بوسیدن. و دانش ِورای این رفتار نشان می‌دهد که همراه با تمام آن میکروب‌ها، فواید فراوانی را نیز با زوج خود شریک می‌شویم.

بوسیدن، فقط رد و بدل کردن باکتری یا عشق نیست. اولین تجربه‌ی ما از عشق و احساس امنیت معمولن شامل فشار و تحریک لب از طریق رفتارهایی‌ست که شبیه به بوسیدن است، مانند شیرخواری نوزاد یا خوردن از شیشه‌ی شیر و پستانک. این رویدادهای آغازین زندگی، مسیرهای عصبی مهمی در مغز کودک ایجاد می‌کند که بوسیدن را در تمام زندگی، با احساسات مثبت همراه می‌سازد.
‌‌‌
لب‌ها تحریک‌کننده‌ترین مناطق آشکار بدن هستند. بر خلاف دیگر جانوران، لب‌های انسان به شکل ویژه‌ای به بیرون برگشته است، لب‌ها پر از انتهای اعصاب حساس است به‌گونه‌ای که حتا کوچکترین تماس، سِیلی از اطلاعات را به مغز ما می‌فرستد که می‌تواند بسیار لذت‌بخش باشد.

بوسیدن بخش بسیار بزرگی از مغز را که در ارتباط با اطلاعات حسی است فعال می‌کند، چون ما داریم این تجربه را بررسی می‌کنیم تا ببینیم پس از آن باید چه کار کنیم. جادوی بوسه با ایجاد گردبادی از ناقل‌های عصبی و هورمون‌ها در سرتاسر بدن صورت می‌گیرد که بر چگونگی فکر و احساس ما تاثیر می‌گذارد.

– پیام‌های بوسه:
اگر “علاقه”ی واقعی میان دو نفر باشد، یک بوسه می تواند زمینه را برای عشقی نو فراهم کند. یک بوسه‌ی پرشور، دو نفر را در نزدیکی بسیار قرار می‌دهد – نفس به نفس. ما با تداخل احساس بویایی، جوانه‌های چشایی و حس لامسه با یکدیگر آشناتر می‌شویم. و از طریق این اطلاعات، همه نوع پیام‌هایی به مغزمان فرستاده می‌شود که ما را از شخص دیگر آگاه می‌کند. در واقع، عطر و بوی مرد می‌تواند نشانه‌هایی ناخودآگاه درباره‌ی »دی ان آ»ی او را به زوجش بدهد.

بر اساس یافته‌های روانشناسان فرگشتی در دانشگاه ایالتی نیویورک در آلبانی، ۵۹ درصد از مردان و ۶۶ درصد از زنان می‌گویند که رابطه‌ای در حال جوانه‌بستن را قطع کرده‌اند، چون‌که بوسه‌ی خوبی نداشته‌اند. این محک نهایی طبیعت است که به ما هشدار می‌دهد تا مجذوب کسانی بشویم که شاید بهترین زوج‌های ژنتیکی ما باشند.

پژوهشی توسط زیست‌شناس سوئیسی »کلاوز وِدِکیند« نشان داد که زنان بیشتر مجذوب بوی مردانی می‌شوند که کد ژنتیکی متفاوتی برای سیستم ایمنی بدنشان، در ناحیه‌ای از «دی ان آ» که به نام «مجموعه‌ی اصلی سازگاری بافتی» یا MHC شناخته می‌شود، دارند.

دانشمندان گمان می‌برند هنگامی که زن و شوهر، خصوصیات ژنتیک جداگانه و متفاوتی برای مبارزه با بیماری داشته باشند کودکانشان احتمالن از یک سیستم ایمنی قوی بهره‌مند می‌شوند. شاید ما دقیقن در زمان تماس لب‌هایمان با لب‌های کسی دیگر، به فکر بچه‌دارشدن نباشیم. اما بوسیدن به ما سرنخ‌هایی می‌دهد تا بتوانیم تصمیم بگیریم که آیا باید رابطه را ادامه بدهیم یا نه. (البته مهم است بدانیم زنانی که قرص ضدبارداری مصرف می‌کنند، برعکس به مردانی تمایل نشان می‌دهند که دارای ژنتیک MHC همانند خودشان هستند. این نشان از آن دارد که وقتی قرص ضدبارداری مصرف می‌کنیم، ممکن است بدن خود را در مواردی بیش‌تر از آن‌چه می‌دانیم فریب بدهیم.)

– داغ‌شدن زیر لباس:
گذشته از این که بوسیدن به ما در یافتن زوج خوب، کمک می‌کند فواید دیگری هم دارد. انبوهی از تکانه‌های عصبی تولید می‌کند که بین مغز و زبان، لب‌ها، عضلات صورت و پوست رفت و برگشت می‌کنند. میلیاردها اتصال کوچک عصبی، اطلاعات را در سراسر بدن پخش می‌کنند و پیام‌های شیمیایی تولید می‌کنند که چگونگی احساس ما را تغییر می‌دهد.

یک بوسه‌ی پرشور می‌تواند موجب افزایش ناگهانی ناقل عصبی «دوپامین» شود که با احساسات ولع و تمایل مرتبط است. اُکسی‌توسین که به نام “هورمون عشق” معروف است حس نزدیکی و دلبستگی را ایجاد می‌کند. آدرنالین موجب افزایش ضربان قلب می‌شود و می‌تواند باعث شود که شروع به عرق کردن کنیم چون بدن ما شروع به پیش‌بینی می‌کند که چه ممکن است پس از آن رخ بدهد. کورتیزول، که به نام هورمون استرس شناخته شده، نیز کم می‌شود تا نگرانی را کاهش بدهد. رگ‌های خونی گشاد می‌شوند، ممکن است تنفس عمیق‌تر شود، گونه‌ها سرخ می‌گردند و نبض ما تندتر می‌زند.

بوسیدن، احساساتی را ایجاد می‌کند که ما اغلب در توصیف زمان عاشق‌شدن به‌کار می‌بریم. از این نظر، بوسه می‌تواند نویدبخش یک رابطه‌ی عاشقانه‌ی نو باشد. همچنین می‌تواند موجب استحکام پیوند قوی ما با اعضای خانواده و دوستان باشد. بوسه در انواع گوناگون است و اساسن با معنادارترین و مهم‌ترین لحظات زندگی ما پیوند دارد چنان‌که وسیله‌ای برای ارتباطی فراتر از آن است که از واژگان برمی‌آید.

علم، تازه آغاز به مطالعه‌ی بوسیدن کرده، اگرچه اهمیت فرگشتی و شخصی آن آشکار است، اما همین که تا کنون می‌دانیم نشان می‌دهد که بسیار بیش‌تر از دیدار دو چشم در میان است – و دو لب.
‌‌‌

بن‌مایه
برگردان به فارسی: تیم ترجمه مِهبانگ

ارسال پاسخ

مجموعه‌ی کامل کلاس‌ها و سمینارها بزودی در بخش محصولات در دسترس قرار خواهد گرفت! رد کردن