1800-222-222
contact [at] mehbang.net

مِهبانگ ، بانگِ دانش و خرَد

برای حمایت از ما ، یکی از ما باشید
31 مه 2015

عصب‌شناسان حس نامرئی شدن را ایجاد کردند

/
نوشته شده توسط
/
دیدگاه1

تاریخ‌چه ادبیات شامل داستان‌های شناخته شده‌ای از نامرئی بودن و تاثیر آن بر ذهن انسان، مانند اسرار حلقه گایگ در دیالوگ پلاتو(Plato’s dialogue) در رمان تصورات علمی  “مرد نامرئی”  می باشد.
پیشرفت‌های اخیر در علوم مواد(materials science) نشان داده‌اند که ساختن شنل نامرئی برای اجسام بزرگ مانند بدن انسان احتمالن در آینده نه چندان دور ممکن است! اما اینکه نامرئی بودن چطور بر ذهن و ادراک ما اثر می‌گذارد ناشناخته‌ باقی مانده است.
در یک مقاله با نمایه JCR محققان به توصیف درک بصری یک بدن نامرئی پرداختند. در این آزمایش شرکت‌کنندگان ایستاده بودند و یه مجموعه‌ای از نمایشگرهایی که بر بالای سر نصب می شد، را استفاده کرده بودند. سپس از شرکت‌کننده خواسته شد تا به پایین نگاه کند تا بدن خود را ببیند، اما او به جای بدن خود فضای خالی را می‌بیند. برای بازفراخوانی حس داشتن یک بدن نامرئی، دانشمندان بدن شرکت‌کننده را در چندین نقطه با قلم‌موی نقاشی لمس کرده و در حالی که با قلم‌موی دیگری در دست دیگر به تقلید حرکات در هوای باز در مقابل دید کامل شرکت‌کننده پرداختند.

آروید گوترستام نویسنده اصلی مطالعه اخیر، بیان می کند که “کمتر از یک دقیقه اکثر شرکت کنندگان شروع کردند به انتقال حس لمس شدن در قسمت‌هایی از فضای خالی یعنی جایی که آن‌ها حرکات قلم‌موی نقاشی را می‌دیدند و یک بدن نامرئی را در آن موقعیت تجربه می‌کردند”.

پیشتر بر اساس یافته‌های دیگری می‌دا‌نستیم که درک مشابه می تواند تنها با استفاده از یک دست نیز به وجود آید. مطالعه حاضر نشان می‌دهد که “خیال دست نامرئی” به طور شگفت‌انگیزی می تواند به کل بدن نامرئی تعمیم داده شود. این مطالعه به بررسی تجربه خیال در 125 شرکت کننده پرداختند. برای نشان دادن اینکه آن خیال واقعن درست است، محققان یک حرکت خنجر‌زنی را با بردن چاقویی به طرف فضای خالی که نشان‌دهنده شکم بدن نامرئی بوده، انجام می‌دهند. شرکت‌کنندگان با دیدن چاقو و تجربه خیال، با عرق کردن عکس العمل نشان دادند، اما به محض اینکه خیال از بین رفت، عکس‌العملی در کار نبود؛ که این اتفاق نشان‌دهنده این است که تفسیر مغز انسان از تهدیدها در فضای خالی مانند تهدیدهای واقعی و مستقیم به بدن او می‌باشد.

در بخش دیگری از این مطالعه، محققان با قرار‌دادن شرکت‌کنندگان در جلوی مخاطبان غریبه، بررسی کردند که آیا احساس نامرئی بودن بر اضطراب اجتماعی تاثیر می‌گذارد یا خیر!

آروید گوترستام می گوید، ما یافتیم که ضربان قلب آن‌ها و سطح استرس حین اجرا، که خودشان گزارش می‌کردند وقتی که آن‌ها درست قبل از آن، خیال بدن نامرئی را تجربه کرده بودند در مقایسه با موقعی که آنها بدن واقعی خود را تجربه می‌کردند، کمتر بود. این نتایج جالب است چرا که نشان می دهد که کیفیت فیزیک درک شده از بدن می تواند بسته به شیوه‌ای که مغز ما علامت‌های اجتماعی را پردازش می کند، تغییر کند.
هنریک ارسون محقق و استاد گروه نئوروساینس بیان می‌دارد که “مطالعات بعدی باید به بررسی اینکه آیا حس نامرئی بودن بر تصمیم‌گیری اخلاقی تاثیر می‌گذارد، بپردازد، تا تضمین کند که عبای نامرئی در آینده حس درست و غلط ما، که پلاتو اشاره کرده است، را قرار نیست از بین ببرد”.

برگردان از: تیم مِهبانگ

1 پاسخ

ارسال پاسخ

مجموعه‌ی کامل کلاس‌ها و سمینارها بزودی در بخش محصولات در دسترس قرار خواهد گرفت! رد کردن