5060 - 342 - 949
dr.nayeri.mehbang [at] gmail.com

مِهبانگ ، بانگِ دانش و خرَد

برای حمایت از ما ، یکی از ما باشید
14 آوریل 2015

سیاه چاله‌ها چگونه تبخیر می‌شوند

/
نوشته شده توسط
/
دیدگاه1

هیچ‌چیز برای همیشه باقی نمی‌ماند! به گفته استیون هاوکینگ سیاه‌چاله‌ها پس از گذراندن مدت زمان بسیار طولانی نیز از بین می‌روند و تبخیر می‌شوند. اما این اتفاق دقیقن چگونه رخ می‌دهد؟ هاوکینگ توضیح این مساله را در یکی از تئوری‌های معروفش تشریح می‌دهد.

نظریه مکانیک کوانتوم نیز می‌گوید ذرات مجازی در همه طول زمان موجود هستند و ماده ها با ذرات ضد ماده برخورد و ناپدید میشوند. وقتی این اتفاق در افق رویداد سیاه‌چاله‌ای رخ دهد در حیطه ترکیب ماده و ضد ماده‌ها با هم این امکان موجود است که برخی از ذرات درون سیاه‌چاله بیافتند و برخی نیز فرصت فرار را پیدا کنند.

در طول زمان این ذراتی که فرار می‌کنند باعث کم شدن حجم ونهایتن تبخیر شدن سیاه‌چاله‌ها می‌گردد.

 

 

اما یک سوال: آیا این ذراتی که درون سیاه‌چاله می‌افتند قاعدتن نباید جرم سیاه‌چاله را افزایش دهند؟ پس چگونه تبخیر می‌شوند؟ از نظر یک فرد مشاهده کننده در بیرون از سیاه‌چاله و افق رویداد به نظر می‌رسد سیاه‌چاله‌ها از خود انرژی تابشی ساطع می‌کنند و این یعنی سیاه‌چاله‌ها به مقداری انرژی نیاز دارند تا چنین انرژی از خود ساطع کنند.
خوب این انرژی تابشی چگونه تولید می‌شود؟
کافیست ذراتی که درون سیاه‌چاله افتادند را به یاد بیاوریم… !
بگذارید واضح تر توضیح بدهیم . هر سیاه‌چاله دمایی مشخص دارد. هر چه جرم سیاه‌چاله‌ای بیشتر باشد دمایش برعکس کمتر می‌باشد. ولی دمای یک سیاه‌چاله غول‌پیکر نمی‌تواند از دمای تابش ریز موج کیهانی سردتر باشد.

زمانی‌که دمای تابش پیش زمینه کیهانی حتی کمتر از سردترین سیاه‌چاله‌ها گردد به آرامی از خود تابش ساطع می‌کند که بیشتر این تابش از درون سیاه‌چاله‌های عظیم می‌آیند که در واقع جرم را به انرژی تبدیل کرده‌اند.

سرعت این واقعه برای سیاه‌چاله‌های ستاره‌ای معادل 10 به توان 67 سال است و برای سیاه چاله‌‌های عظیمی که معمولن در مرکز هر کهکشانی یافت می‌شود برابر 10 به توان 100 سال است. یعنی این مقدار زمان طول می‌کشد تا سیاه‌چاله‌ای ناپدید یا تبخیر گردد که واقعن زمان طولانی و غیر قابل درکی است.

پس این نشان می‌دهد حتی در پس از گذشت از غیر قابل درک‌ترین زمان‌ها نیز سیاه‌چاله‌ها هم تبخیر می‌شوند. اما یک چیز دیگر :

به گفته محققین حاظر در برخورد دهنده بزرگ سرن سوییس می‌تواند سیاه‌چاله‌های میکروسکوپی را در شرایط آزمایش ایجاد کرد که در کسری از ثانیه پدید و از بین می‌روند و می‌شود تابش هاوکینگ را حتی مشاهده نمود .

هیچ چیز ابدی نیست! حتی سیاه‌چاله‌ها…!

 

ترجمه : آرش آریامنش 

منبع : Universe today

1 پاسخ

  1. سیون

    با عرض سلام. در فیلم میان ستاره ای (Interstellar) سیارات دور سیاهچاله روشنایی و نور داشتن. این نور از سیاهچاله می امد؟ یا این سیستم دو تایی بود متشکل از یک سیاهچاله و یک ستاره؟ از سایت علمی و زحمات شما متشکرم. امیدوار این کار به همین صورت ادامه داشته باشه. متشکرم

ارسال پاسخ

مجموعه‌ی کامل کلاس‌ها و سمینارها بزودی در بخش محصولات در دسترس قرار خواهد گرفت! رد کردن