5060 - 342 - 949
dr.nayeri.mehbang [at] gmail.com

مِهبانگ ، بانگِ دانش و خرَد

برای حمایت از ما ، یکی از ما باشید
15 جولای 2016

سنت بَدَوی ختنه 3

/
نوشته شده توسط
/
دیدگاه0

در بخش سوم، به نمونه‌هایی دیگر از عواقب و عوارض شدیدتر این عمل جراحی غیرضروری(ختنه) می‌پردازیم.

(عکس و توضیحات بیش‌تر را می‌توانید در پیوندهای پاورقی ببینید.)
لازم به ذکر است که بسیاری از پسران و مردانی که تحت این عمل قرار گرفته اند، به‌نحوی دچار پاره‌ای از این مشکلات هستند حتا اگر به نظرشان چندان جدی نرسد یا چندان توجهی به آن نکرده باشند.
‌‌
یک) چسبندگی‌های پوستی یا پُل پوستی(Skin-bridges)
پل پوستی زمانی تشکیل می‌شود که بقایای بریده شده از پیش‌پوست (پوست حشفه یا ختنه‌گاه) به بخش بریده‌شده از کلاهک متصل می‌شود و به همان شکل نامناسب التیام می‌یابد. این اتفاق زمانی می‌افتد که پزشک دیگر کارش را تمام شده می‌داند و مادر – که به او گفته شده پسر ختنه شده‌اش نیاز به مراقبت چندانی ندارد و خودش هم نمی‌داند که التیام محل زخم قرار است به چه صورت باشد – درنمی‌یابد که چه چیزی در حال روی‌دادن است. این ضایعه تنها در ظاهر زشت نیست، بلکه محلی فراهم می‌کند که ممکن است در آن اسمِگما (ترشحات شیری‌رنگ در بخش بیرونی اندام جنسی زنانه و مردانه) و آلودگی‌ها گیر کند که برخلاف زیر پیش‌پوست، نمی‌توان آن را به آسانی پاک کرد. تصویرهای پیوند (لینک) شماره‌ یک، پاره‌ای از این ضایعات را نشان می‌دهد.

نکته) الف: پژوهشی در سال ۲۰۰۶ نشان داده که باور قدیمی درباره‌ی سرطان‌زا بودن اسمِگما (بهانه‌ی عده‌ای برای طرف‌داری از ختنه) نادرست است. [یک – الف]
نکته) ب: پژوهش‌ دیگری نشان داده که باور قدیمی در مورد فراوانی بیشتر سرطان آلت مردانه در افراد ختنه نشده، نادرست بوده است [یک – ب]. و در کل، این سرطان نادر است و هرگز بهانه‌ی عاقلانه‌ای برای ختنه‌ی کودکان نیست.
نکته) ج: پژوهش‌های دیگری نشان داده که نوع خاصی از سرطان آلت مردانه مختص افراد ختنه شده (به‌ویژه به روش سنتی) است که ممکن است مرگ‌بار باشد! [یک – ج]

دو) زواید پوستی(Skin-tags)
زواید پوستی، بقایای پیش‌پوست اند که پس از عمل ختنه، آویزان می‌ماند. بدبختانه این نواقص کوچک را در شمار هزینه‌های ختنه نمی‌آورند.
عکس‌ها در پیوند (لینک) شماره‌ دو
نکته: این باقیمانده‌ها ممکن است موجب حساس بودن زیاد محل و زودانزالی بشود. [دو – الف]
‌‌‌

سه) اثر زخم(Scarring)
شاید در نظر مردی که ختنه شده یا پزشکی که ختنه را انجام داده، آلت تناسلی “عادی” به‌نظر برسد. اما همین واقعیت که ظاهر محل ختنه‌شده در افراد گوناگون بسیار متفاوت است، نشان می‌دهد که ختنه دارای آثار و عواقب متفاوت است. هنگامی که کودک خردسالی ختنه می‌شود نمی‌توان پیش‌بینی کرد که اندام جنسی او و محل ختنه به چه شکلی رشد خواهد کرد.
هم‌چنین توجه داشته باشید که خشک و چروک شدگی، و شاخینه (کراتینه) شدن پوست کلاهک نیز اشکال مهمی‌ست.
‌‌
چهار) قانقاریا(Gangrene)
کودکی که در پیوند (لینک) شماره‌ چهار می‌بینید در شش‌روزگی با دستگاه حلقه‌ی «پلاستی‌بل» و “بدون حادثه” ختنه شده است. دو روز بعد، اندام جنسی او ورم کرده و آب آورده، و او دچار تب شده است. به او آنتی بیوتیک داده شده. دو روز پس از آن، کیسه‌ی بیضه‌ی او نیز درگیر مشکل شده و عجالتن او را دچار التهاب نکروزی نیام (گانگرن فورنیه یا “قانقاریای پیش‌رونده”، سیاه‌مردگی در محل اندام جنسی) تشخیص داده‌اند. زخم ختنه با بافت دانه‌دانه‌شده‌ی زردرنگی پوشیده شده بوده. او را زیر عمل جراحی برده‌اند تا بافت‌های مرده را بردارند: از جمله کیسه‌ی بیضه، پوست آلت جنسی و دیواره‌ی پایینی شکم!
به او اکسیژن با فشار بالا و – پس از دو هفته – پیوند پوست داده شده. این مورد ابتدا در نشریه‌ی اینترنتی اورولوژی کودکان در ماه آوریل ۱۹۹۶ آمده است. درست است که این مورد نادر است، اما ختنه بسیار معمول است و شمار چنین مواردی را بالا می‌برد. و از آن‌جا که این عمل، غیرضروری است، دور از عقل است که از چنین خطراتی برای کودک خردسال خود استقبال کنیم.
‌‌‌
نکته: جزئیات بیش‌تر را می‌توانید در پیوند شماره‌ [چهار – الف] بیابید.
‌‌‌
پنج) واریس اندام جنسی(Varicose veins)
هنگامی‌که با عمل ختنه رگ‌های سطحی آلت جنسی مردانه را قطع می‌کنند، این رگ‌ها هر راهی که بتوانند را برای بازسازی خود پیدا می‌کنند. پیدایش رگ‌های درشت روی آلت (که قرار بوده زیباتر بشود!) از نتایج این کار است.
در آخرین عکس از پیوند شماره پنج، توده‌ی سخت سفیدی را می‌بینید که ممکن است «کیست سباسه» (انباشته از سبوم یا چربی پوست) باشد. هم‌چنین می‌بینید که بخشی از لگام (فرنولوم) در سمت راست باقی مانده است.
‌‌‌
نکته – الف: میزنای (روزنه‌ی خروج ادرار) در کودکان ختنه‌شده در اثر تماس با پوشک، ادرار و مدفوع ملتهب می‌شود. به این حالت «میتی‌تیس» می‌گویند. تبدیل این التهاب به زخم را ضایعه‌ی «میتال استنوسیس» می‌نامند که در اثر آن روزنه‌ی خروج ادرار تنگ می‌شود. این ضایعه تقریبن همیشه در مردان ختنه شده (و به میزان قابل توجهی تا نزدیک به ده درصد) روی می‌دهد! احتمال دارد که با حذف سرخرگ فرنولار در ختنه و نرسیدن خون به میزنای در این ضایعه نقش داشته باشد. [پنج – الف]

 

شش) یکدست نبودن و کج‌شدگی(Unevenness)
شاید این کم‌ترین آسیب ختنه باشد، چرا که اثر دیگری بر میل جنسی و سلامت – فراتر از آن‌چه از خود ختنه ناشی می‌شود – ندارد. اما در هر حال، چالشی جدی برای کسانی‌ست که ادعا می‌کنند ختنه موجب زیباتر شدن اندام جنسی مرد می‌شود! در تصویرهای پیوند (لینک) شماره‌ شش، تصاویری از رنگیزه (پیگمنته) شدن ناهموار پوست، کج و کوله شدگی اندام جنسی (به‌ویژه در حالت نعوظ) و موارد دیگر را می‌بینید که قرار بوده نازیباتر نباشد!
‌‌

هفت) برداشتن بیش از اندازه‌ی پوست(Excessive Skin Removed)
برداشتن بیش از اندازه‌ی پوست آلت مردانه، گاه موجب می‌شود که به‌ویژه در حالت نعوظ، پوست مودار شکم یا اسکروتوم (کیسه‌ی بیضه) تا روی شفت آلت کشیده شود، آلت به سمتی کج شود، پوست پاره شود، یا طول آلت مردانه کوتاه شود.
انواع چنین مشکلاتی حتا در روش حلقه نیز ممکن است. (موارد در پیوند شماره هفت)
‌‌

هشت) چرخیدگی پوست آلت(Malapposition)
چرخیدگی پوست شفت نسبت به کلاهک سر آلت جنسی، مشکلی‌ست که بسیار شایع است. در تصویرهای لینک (پیوند) شماره هشت می‌بینید که – علاوه بر مشکلات دیگر – وسط بخش زیرین پوست شفت نیز در راستای وسط کلاهک قرار ندارد و چرخیده است.
‌‌‌

نُه) بازشدگی زخم(Wound dehiscence)
این مشکل در انواع روش‌های ختنه ممکن است. در تصویرهای پیوند شماره نه، مواردی را می‌بینید که با به‌کار بردن گیره‌های «تارا کلَمپ» و «گامکو کلَمپ» ایجاد شده.
‌‌‌‌
ــ تیم مِهبانگ

———————————————————————
‌‌
*** هشدار: تصاویر اندام جنسی، نامناسب برای محل کار و مانند آن ***
یک: http://bit.ly/2aazOO1
دو: http://bit.ly/29FspYe
سه: http://bit.ly/29Fsawq
چهار: http://bit.ly/29E6oMc
پنج: http://bit.ly/2aaA67r
شش: http://bit.ly/29IsFHp
هفت: http://bit.ly/29D6fmj
هشت: http://bit.ly/29xNfqn
نه: http://bit.ly/29K83h8
———————————–
یک – الف: http://bit.ly/29DEUXb
یک – ب: http://bit.ly/1BURq7P
یک – ج: http://bit.ly/29QEpWq
دو – الف: http://1.usa.gov/QKgQLg
چهار – الف: http://bit.ly/29xOlme
پنج – الف: http://bit.ly/29DbHWa
———————————–

برای دانستن بیش‌تر از کارکردهای طبیعی پیش‌پوست (غلفه) و خرافاتی که برای طرف‌داری از ختنه ساخته‌اند، هم‌چنین ببینید: http://bit.ly/29Z2SeX

ارسال پاسخ

مجموعه‌ی کامل کلاس‌ها و سمینارها بزودی در بخش محصولات در دسترس قرار خواهد گرفت! رد کردن