5060 - 342 - 949
dr.nayeri.mehbang [at] gmail.com

مِهبانگ ، بانگِ دانش و خرَد

برای حمایت از ما ، یکی از ما باشید
24 آوریل 2015

ساخت بزرگترین تلسکوپ بشر

/
نوشته شده توسط
/
دیدگاه0

در حالی که تلسکوپ فضایی هابل 25 مین سال فعالیت خود در فضا را در این هفته جشن میگیرد ناسا و همکاران بین المللی در حال ساخت وسیله ای قدرتمند تر برای رصد عمیق تر کیهان نسبت به قبل میباشند. تلسکوپ فضایی جیمز وب صد برابر از هابل قوی تر خواهد بود و در سال 2018 راه اندازی خواهد تا برای منجمان نگاهی به اولین کهکشان های تشکیل یافته در کیهان جوان ارايه دهد.

جی دابلییو اس تی قادر خواهد بود به 200 میلیون سال بعد از انفجار بزرگ برگردد(بنا به گفته سازمان فضایی ناسا در وبسایت خود).

در آنجا تلسکوپ به عنوان یک ماشین زمان قدرتمند با نمای فروسرخ توصیف شده که به 13.50 میلیارد سال قبل بازمیگردد تا به اولین ستاره ها و کهکشان هایی که در تاریکی کیهان اولیه شکل گرفته اند نگاهی بیندازد.

پروژه توسط قانون گذاران برای هزینه های بسیار بسیار هنگفتش بررسی شده است ..هم اکنون هزینه ای بالغ بر 8.8 میلیارد دلار …خیلی بیشتر از تخمین اولیه 3.5 میلیارد دلار اما ناسا وعده داده است که نسل بعدی تلسکوپ را تا زمان راه اندازی تا سال 2018 رونمایی نخواهد کرد(حفظ خواهد کرد).

دانشمند پروژه ی تلسکوپ رصدی وب در مرکز پرواز فضایی گودارد ناسا در گرین بلت مریلند به آی آف پی گفته است : چیزی که وب انجام خواهد داد نگاهی به کهکشان های اولیه کیهان است … ما حتی قادر خواهیم بود با این توانایی ها نگاهی به بخش های تاریک کیهان جایی که ستارگان در حال شکل گیری هستند نگاهی بیندازیم.

یک تیم مهندسی در لباس سفید همانند جراحان داخل یک اتاق سنگین و کاملا محصور از هر نمایی داخل فضایی تمیز که حتی غباری نمیتواند اسیبی به تلسوپ بزند در حال انجام کار بر روی پروژه جی دابلیو اس تی می‌باشند…

تلسکوپ فضایی حدود 6.4 تن وزن خواهد داشت… آینه های پرکاربرد آن حدود 6.5 متر خواهد بود (سه برابر هابل) تصویر: هابل هنوز هم بعد از 25 سال با قدرت به پیش می‌تازد. تلسکوپ چرخشی به عنوان یکی از پرهیجان‌ترین وسیله های فضایی ساخته شده به شمار می‌رود. پروژه ی مشترک ناسا و سازمان های فضایی اروپا و کانادا : جی دابلیو تی دارای 4 ساختار است یکی شامل دوربین‌ها و طیف سنج‌ها که می‌توانند ضعیف‌ترین سیگنال‌ها را ردیابی کنند، قابلیت مادون قرمز به مشاهده ی اجرام دور آسمانی کمک خواهد کرد و شاتر دوربین می‌تواند برای مدت طولانی باز بماند بنا به گفته مَت گرین‌هاووس دانشمند پروژه جی‌دابلیو‌اس‌تی در زمینه دانش حمل ابزار و شکار حیات و حتی بیشتر کاربرد خواهد داشت.

amodelofthej

تلسکوپ باید دامنه ی تحقیقات را برای یافتن حیات در نقاط دیگر کیهان با باز کردن درهای بسته بر روی سیارات دیگر خارج از منظومه ی شمسی گسترده تر کند. ( سیارات فراخورشیدی ) سیاراتی که ممکن است آب داشته باشند و در فاصله ی مناسبی در مدار خود( برای جلوگیری از یخ زدن یا ذوب شدن ) به دور ستاره شان درگردش باشند.

تلسکوپ فضایی کپلر ناسا قبلا در سال 2009 راه اندازی شد و به ستاره شناسان در تشخیص هزاران سیاره فراخورشیدی کمک کرد انتظار میرود جی دابلیو اس تی دامنه ی تحقیقات را بیشتر گسترش دهد .

گرین هاووس* میگوید : پروژه ی وب به اندازه ی بزرگ است که بتواند احتمال بالایی از سیگنال های حیات را در اتمسفر سیارات فراخورشیدی پیدا کند.

ما حس گر هایی بر روی دستگاه داریم ابزار هایی بر روی دستگاه داریم که ما را قادر میسازد اتمسفر سیارات فراخورشیذی را به حالت طیفی مطالعه کنیم پسما قادر خواهیم بود ترکیبات اتمسفر سیارات را درک کنیم … ما میتوانیم پیشرفتی بزرگ در زمینه ی جستجوی حیات بیگانه داشته باشیم … برخلاف تلسکوپ فضایی هابل که به دور زمین در گردش است جی دابلیو اس تی حتی از این مسافت هم فراتر خواهد رفت به مکانی که ال 2 نامیده میشود یا نقظه ی لاگرانژ 930000 مایل یا 1.5 میلیون کیلومتر دور در فضا (مکانی که جاذبه ی دو جرم خورشید وماه همدیگر را خنثی می‌کنند).

این فاصله تلسکوپ را سرد نگه خواهد داشت و از اسیب دیدن توسط اشعه ی مادون قرمز خود جلوگیری و محافظت خواهد کرد.

*گرین هاووس : تلسکوپ به دنبال زمین به دور خورشید خواهد چرخید سالی یکبار بنابراین داخل مدار خورشید مرکزی خواهد بود به جای مدار زمین مرکزی تلسکوپ سنگین قرار است در اکتبر 2018 در منطقه گویان فرانسه بر روی موشک آریانه 5 که توسط آژانس فضایی اروپا ساخته شده راه اندازی شود … گرین هاووس : درست مانند هابل که تمامی مراحل را طی کرده پروژه ی وب نیز تمامی این مراحل را طی خواهد کرد.

مترجم : آیدا صفری
منبع : Phys.org

ارسال پاسخ

مجموعه‌ی کامل کلاس‌ها و سمینارها بزودی در بخش محصولات در دسترس قرار خواهد گرفت! رد کردن