5060 - 342 - 949
dr.nayeri.mehbang [at] gmail.com

مِهبانگ ، بانگِ دانش و خرَد

برای حمایت از ما ، یکی از ما باشید
29 مارس 2015

زندگی در سطح اروپا، چگونه؟

گردآوری و ترجمه: آرش آریامنش

 

می‌دانیم اروپا یکی از 60 قمر شناخته شده سیاره مشتری است که دانشمندان می‌گویند یکی از مکان‌های بالقوه پشتیبانی از حیات در منظومه خورشیدی می‌باشد چرا که اروپا در زیر سطح یخی‌اش دارای اقیانوس‌هایی عظیم از آب است. چندی پیش نیز دانشمندان ناسا درخواست بودجه برای فرستادن یک کاوشگر به سطح اروپا را به کنگره دادند.

سطح اروپا با توجه به تصاویر دریافتی صاف و فاقد حفره است. ترک‌های متعددی در سطح آن دیده می‌شه که نتیجه فشار اقیانوس‌های زیرین و جزر و میدان‌ها و همچنین فشار گرانش سیاره مشتری نیز می‌باشد.
بهترین مکان برای فرود روی اروپا قسمتی از آن است که رو به مشتری و پشت به خورشید است چرا که میزان تشعشعات خطرناک و مضر فضایی و خورشیدی در آن قسمت کمتر می‌باشد.

اگر در سطح قمر اروپا بایستید سیاره مشتری را 24 برابر ماه خودمان در آسمان این قمر می‌بینید!

میانگین دما در اروپا منفی 160 و در خط استوای این قمر به منفی 220 درجه سانتی‌گراد نیز می‌رسد.

خطرات دیگری غیر از سرما و تشعشعات در سطح اروپا که می‌تونه مشکل‌زا باشه برخورد سنگ‌های ریز و درشت آسمانی به طور مداوم به سطح این قمر است و همچنین پرتاب شدن بخارات آب و یخ از سطح اروپا نیز می‌باشد.

گرانش اروپا 13% گرانش زمین می‌باشد و درست عین ماه قمر زمین هیچ آسمان و آب و هوا و وزش بادی در آنجا موجود نیست.

قدم زدن روی اروپا دقیقا شبیه قدم زدن روی ماه قمر زمین است. می‌دانیم که بزرگترین قمر منظومه خورشیدی و سیاره مشتری قمر گانیمد است. قمر گانیمد هر دو روز یک بار در آسمان اروپا ظاهر می‌گردد. (میدانیم که هر روز در اروپا معادل 3.5 روز زمینی محسوب میشه.)

سومین قمر بزرگ اروپا که نامش IO نام دارد و معروفه به فعالیت‌هاش شدید آتشفشانی که دارد این نیز در آسمان اروپا ظاهر می‌شود و اندازه‌اش از دید ناظر روی سطح اروپا دو برابر اندازه گانیمد خواهد بود.

 

منبع : space.com

ارسال پاسخ

مجموعه‌ی کامل کلاس‌ها و سمینارها بزودی در بخش محصولات در دسترس قرار خواهد گرفت! رد کردن