1800-222-222
contact [at] mehbang.net

مِهبانگ ، بانگِ دانش و خرَد

برای حمایت از ما ، یکی از ما باشید
17 فوریه 2016

روز عشاق و علم عاشق شدن

/
نوشته شده توسط
/
دیدگاه6

کشش (علاقه)، شهوت و دلبستگی، همگی به زیست‌شناسی ختم می‌شوند.

نوشته‌ی: جو استاس

از همان لحظه‌ای که بی‌هوا و در میانه‌ی گفتگو به کسی دل می‌بندید، تا وقتی به احساس یقین می‌رسید که او عالی‌ترین انسان روی زمین است، بسیاری از ما عشق و احساسات کشش (علاقه)، شهوت و دلبستگی را همچنان که پیش‌تر می‌رویم تجربه می‌کنیم.

اما به‌راستی چه چیزی موجب این احساسات می‌شود؟

– علاقه:‌
هنگامی که شما به کسی کشش (علاقه) پیدا می‌کنید، یک رشته مواد شیمیایی در مغزتان آزاد شده است.

دوپامین، احساس خوشی می‌دهد و موجب از دست دادن اشتها و نیز بی‌خوابی شبانه می‌شود.

نوراِپی نفرین، واکنش به استرس را فعال می‌کند، باعث افزایش ضربان قلب و تعرق می‌گردد، و سپس پروتئینی به نام «عامل رشد عصب» تولید می‌شود.

سطح سروتونین پایین می‌آید. این موجب می‌شود که به‌آسانی نتوانید از فکر آن که به او تمایل دارید بیرون بیایید، از او برای خود بُت بسازید و به معایب او توجه نکنید.

– شهوت:
هنگامی که به سن بلوغ می‌رسیم، تستوسترون و استروژن در بدن ما فعال می‌شوند. این هورمون‌ها در ما میل به تجربه‌ی عشق را برمی‌انگیزند، و بنابراین شروع به یافتن جفت می‌کنیم. این که ما به چه کسی شهوت داشته باشیم از عوامل متعددی تاثیر می‌گیرد. ظاهر و شخصیت در این کار نقش دارد و پژوهش‌ها نشان داده‌اند که ما تمایل به افرادی داریم که پدر و مادرمان را به یادمان می‌آورند. همچنین، ما به دنبال بوی زوج آینده می‌گردیم. مطالعات نشان داده‌اند که ما تمایل به بوی افرادی داریم که سیستم ایمنی بدنشان با خودمان متفاوت است.


– دلبستگی:‌
اگر قرار باشد رابطه‌ای پایدار بماند، می‌باید پیوندی قوی تشکیل شود. دو هورمون کلیدی، اُکسی‌توسین و واسوپرسین، در تشکیل این پیوند دخالت دارند. اُکسی‌توسین زمانی آزاد می‌شود که ما کسی را در آغوش می‌گیریم، می‌بوسیم و با او رابطه‌ی جنسی داریم. این هورمون کمک به ایجاد اعتماد و صمیمیت می‌کند. واسوپرسین، که هورمون مسئول تنظیم حفظ آب بدن است، نیز در هنگام رابطه‌ی جنسی آزاد می‌شود و تشویق به تک-همسری می‌کند. اِندورفین هم وقتی آزاد می‌شود نقشی کلیدی در دلبستگی، فرونشاندن درد و ایجاد حس امنیت دارد.
‌‌

بن‌مایه
برگردان به فارسی: تیم ترجمه مِهبانگ

6 پاسخ

 1. hosein

  باسلام من تقاضاازدکتردارم که به من کمک کننددرموسسه رندی جیمزبا کمک نیروی ذهن وانرژی خود یک ماشین یا یک سنگ کوچک راچندمترحرکت دهم وجایزه یک میلیون دلاری را برنده شوم من انگلیسی بلدنیستم مضافا که سایت موسسه رندی جیمزبازنمیشودنمیدونم چرابه هرحال من میخوام ثابت کنم اینکارشدنی هست لطفا کمک کنید

 2. azimi

  سلام دکتر نیری، با دفترتون در دانشگاه چپمن تماس گرفتم و بارها براتون پیغام گذاشتم به ایمیل دانشگاه چپمنتون هم ایمیل فرستادم – راجب فرضیه ام با شما می خواهم صحبت کنم، لطفأ با من تماس بگیرید شماره تلفن ام رو براتون ایمیل کردم و رو پیغام گیر

 3. omid

  دکتر من عاشق این برنامتونم . همرو تشویق میکنم که با شما و دکتر هلاکوی اشنا شوند در استان گیلان یکی از طرفتاران شما پر پا قرص شما من هستم

 4. رضا

  سلام استاد معزز .
  امروزي كليپي از شما را بر روي يكي از شبكه هاي اجتماعي ديدم . اولش از مردم ايران انتقاد كرديد چرا اينقدر از گذشته استمداد مي گيريد و به گذشته خود مي باليد و آنها را مرتجع نام نهاديد و در پايان بخاطر جمكران آنها را مسخره و موجب خنده حضار شديد . در حاليكه گذشته ما ايرانيها موجب خنده است ولي شما به يك گذشته اي استناد مي كنيد كه موجب افتخار شماست و آن هگل و كانت است . معلوم نيست چرا گذشته اي كه بر پايه هگل و كانت باشد با ارزش ولي گذشته ما بر اساس بزرگان ملي و مذهبي مان موجب تمسخر است . حديثي از امام علي زيبنده بحث ماست به محبوب كسي توهين نكن تا كسي به محبوب شما توهين نكند . اگر استناد ما به امام علي موجب نشان مرتجع بودن است چرا اربابان آمريكايي شما فرمان ايشان به مالك اشتر را در سازمان ملل به تمام زبان هاي دنيا ترجمه كرده و در سازمان ملل در معرض استفاده همه دنيا قرار داده اند . شعر معروف سعدي و استوانه كورش هم پيشكش . بهر حال در اين آب و خاك رشد كرديد تا در اختيار ديگران باشيد و سرزمين مادري خود را مورد تمسخر قرار دهيد . نگران ايران ما و اعتقادات ما نباشيد اين سرزمين بزرگ باز هم نخبه علمي فيزيك و رياضي و پزشكي و اقتصاد و .. به دنيا عرضه خواهد كرد . مردان و زناني غيرتمند كه باعث افتخار سرزمين خود خواهند شد و نام مقدس ايران را به جايگاه اعلي و شايسته اش خواهند رساند . شما در آزمايشگاه آمريكايي ها مشغول آزمايش هاي خود باشيد و اگر برايتان مقدور است آنها را هدايت كنيد چون ما در ايران راهي كه براي خود برگزيده ايم به اندازه كافي روشن و نوراني است . و در پايان ما در ايران عزيز خود مانده ايم و به خوب و بدش ساخته ايم و به مدد الهي آن را بهتر خواهيم ساخت .

 5. Azarakhsh

  سلام کجای سازمان ملل شعر سعدی رو نوشته? منظور دم دفتر ایران رو میگید? بله تو سازمان ملل یک عمر به خوردمون کردن که سر در ان با شعر سعدی مزین شده ولی چرا عکسی نیست? بالای در هر کشور جمله ای که خودشان بخواهند رو مینویسند و اما صحبت امام علی بسیار قشنگ است ولی کجای ستزمان ملل به 80 زبان نوشته شده? این اطلاعات رو از کجا دارید

ارسال پاسخ

مجموعه‌ی کامل کلاس‌ها و سمینارها بزودی در بخش محصولات در دسترس قرار خواهد گرفت! رد کردن