5060 - 342 - 949
dr.nayeri.mehbang [at] gmail.com

مِهبانگ ، بانگِ دانش و خرَد

برای حمایت از ما ، یکی از ما باشید
20 آوریل 2015

رمز گشایی از یک راز کیهانی

/
نوشته شده توسط
/
دیدگاه0

در سال 2004 دانشمندان یک نقشه دقیق از تابش ریز موج‌کیهانی به جا مانده از مهبانگ یا همان CBMR تهیه کردند که در آن نقشه نقطه سرد و بزرگ غیر قابل انتظاری در ناحیه‌ای از آسمان این نقشه دیده می‌شود.
فیزیک در مورد نظریه مهبانگ و نقاط سرد و گرم موجود در این نقشه در واقع می‌گوید این نقاط نشان‌گر اندازه‌ها و تغیرات مختلف کیهان از دوران کودکیش است، اما این نقطه بزرگ و سرد با بقیه فق داشت و غیر منتظره بود.

یک تیم ستاره‌شناسی به رهبری دکتر استفان ساپودی(istvan szapudi) از انستیتوی ستاره‌شناسی دانشگاه هاوایی یک توضیح برای وجود این نقطه سرد و بزرگ ارائه داده و می‌گوید : شاید بزرگ‌ترین ساختار کیهانی توسط بشر کشف شده باشد.
اگز این نقطه سرد و بزرگ موجود در نقشه ریز موج کیهانی نشات گرفته از مهبانگ باشد این می‌تواند یک نشانه عجیب و خارق‌العاده باشد که البته با فیزیک استاندادر بر پایه نظریه مهبانگ قابل توضیح نیست!


 اما اگر نشانه‌ای از ساختاری بین ما و تابش ریزموج کیهانی اولیه باشد، قطعن ما با یک ساختار عظیم کیهانی طرفیم.
با استفاده از داده های تلسکوپ استار1 (stars1) واقع درهاوایی و همینطور ماهوار wise ناسا این تیم ستاره‌شناسی یک منطقه وسیع و خلا به وسعت 1.8 میلیارد سال نوری را کشف کردند! که چگالی در آن بسیار پایین‌تر از حد معمول در کیهان شناخته شده است.
پیدا کردن ساختارهای عظیم بسیار مشکل تر از پیدا کردن دورترین ساختارهاست. این خلا بزرگ نشان‌گر این نقطه سرد بزرگ در نقشه تابش ریزموج کیهانی گردیده است، و اولین بار از طریق نقشه ماهواره wmap ناسا و سپس از طریق نقشه کامل‌تر ماهواره پلانک متعلق به آژانس فضایی اروپا کشف شد.
البته وجود این خلا بزرگ نمی‌تواند توضیح‌دهنده مناسب این نقطه سرد و بزرگ و غیر معمول باشد، ولی وجود این دو در نقشه در یک جای آسمان تصادفی هم نمی‌تواند باشد. این تیم ستاره شناسی به تحقیقات خود در همین زمینه ادامه خواهد داد.

مترجم : آرش آریامنش 
منبع : Astronomynow.com

ارسال پاسخ

مجموعه‌ی کامل کلاس‌ها و سمینارها بزودی در بخش محصولات در دسترس قرار خواهد گرفت! رد کردن