1800-222-222
contact [at] mehbang.net

مِهبانگ ، بانگِ دانش و خرَد

برای حمایت از ما ، یکی از ما باشید
14 آوریل 2015

دنباله دار p67 دارای مغناطیسی نیست

/
نوشته شده توسط
/
دیدگاه0

تاریخ خبر 14 آوریل 2015

اندازه گیری‌ها و تحقیقات توسط روزتا و فیله، در طول فرود کاوشگر فیله روی سطح دنباله‌دار پی67  یا churyumov نشان می‌دهد این دنباله‌دار مغناطیسی نیست! نتیجه‌ی این مطالعات می‌تواند سرنخی از نقش میدان مغناطیسی در اوایل دوران منظومه خورشیدی ما یعنی 4.6 میلیارد سال پیش را فراهم کند.
می‌دانیم در نوزادی منظومه خورشیدی دیسکی از گرد و غبار و گاز چرخان بوده که طی چند میلیون سال خورشید در مرکز این دیسک چرخان به وجود آمده و شروع به فعالیت کرد، و پس‌مانده‌ی مواد، توسط نیروی گرانش باعث شکل‌گیری نطفه سیارات، قمرها، دنباله‌دارها و شهاب‌ها و… شد.


د ر تحقیقات مداوم دانشمندان، دانه‌های میلیمتری از مواد مغناطیسی در شهاب سنگ‌ها همواره یافت شده است که نشان می‌دهد که این دانه‌ها در اوایل دوران شکل‌گیری منظومه شمسی حضور داشتند؛ چرا که بخش قابل ملاحظه‌ای از گرد و غبار شامل مقدار مشخصی از آهن به شکل مگنتیک بود.
این مساله به دانشمندان کمک می‌کند که بفهمند میدان مغناطیسی در دوران اولیه منظومه‌مان نقش مهمی در شکل‌گیری آن داشته است. اما معلوم نیست هنوز که چطور میدان مغناطیسی وقتی اجرام مداوم در حال رشد و بزرگتر شدن بودند رشد کرده است ؟
از آن‌جایی که دنباله‌دارها دارای مواد غنی و قدیمی از دوران تولد منظومه شمسی هستند بهترین مکان برای تحقیق و بررسی این موضوع می‌باشند. در ماموریتهای قبلی نیز، وجود میدان‌های مغناطیسی در اطراف دنباله‌دارها تایید شده بود.
کاوشگر “فیله” که در واپسین روزهای سال 2014 به سطح دنباله‌دار نشست 4 بار با سطح این دنباله‌دار در تماس بود تا نهایتن توانست فرود بیاید. دانشمندان با بررسی این 4 برخورد و اندازه‌گیری‌های داده‌های روزتا و برخوردهای متوالی که فیله داشته توانستند بفهمند که اگر سطح دنباله‌دار مغناطیسی می‌بود قطعن در اندازه گیری‌ها مشخص میشد. پس ما نتیجه گرفتتیم که این دنباله‌دار غیر مغناطیسی است(این مهم به ارتفاع یا موقعیت فیله بستگی ندارد).
از زمان فرود فیله روی دنباله‌دار پی67 هیچ‌گونه ناهنجاری مغناطیسی مشاهده نشده و همچنین در طول پروازش بر سطح این دنباله‌دار هرگز سیگنالی و تغیراتی ثبت نشده است.
تحقیقات روی دنباله‌دارها به دانشمندان کمک می‌کند تا بفهمند آیا دنباله‌دارها دارای میدان و خواص مغناطیسی هستند یا خیر.

 

ترجمه : آرش آریامنش

منبع : JOURNAL SCIENCE

ارسال پاسخ

مجموعه‌ی کامل کلاس‌ها و سمینارها بزودی در بخش محصولات در دسترس قرار خواهد گرفت! رد کردن