5060 - 342 - 949
dr.nayeri.mehbang [at] gmail.com

مِهبانگ ، بانگِ دانش و خرَد

برای حمایت از ما ، یکی از ما باشید
13 آوریل 2015

خوشه کروی ستاره ای m22

/
نوشته شده توسط
/
دیدگاه0

تصویر زیر مرکز خوشه ستاره‌ای کروی معروف به(M22) که توسط تلسکوپ فضایی هابل متعلق به ناسا گرفته شده است. خوشه‌های کروی معمولن مملو از ستارگان هستند که ریشه آن‌ها به سال‌ها و زمان‌های ابتدایی عالم برمی‌گردد. منشا این خوشه کروی نیز سنی معادل 12-13 میلیارد سال دارد. با توجه به اینکه کیهان ما دارای سنی معادل 13.8 میلیارد سال است این خوشه کروی قدیمی بنظر می‌رسد.

 

M22 یکی از 152 خوشه کروی کشف شده در کهکشان راه شیری میباشد و که تنها در 10.000 سال نوری از زمین قرار دارد. اولین بار در سال 1665 توسط آبراهام ایلهه (ABRAHAM ILHE) این خوشه کشف شد و از اولین خوشه‌های کشف شده ستاره‌ای و کروی می‌باشد.

در نیمکره‌شمالی زمین درخشان‌ترین خوشه ستاره‌ای همین اِم22 است که از روی زمین در صورت فلکی قوس قرار دارد(تقریبن نزدیک قوس مرکزی راه شیری).

قطر این خوشه به 70 سال نوری می‌رسد که با این حال ستارگان این خوشه آنطور که باید درخشان نیستند و دلیلش به دام افتادن نور آن‌ها در گرد و غبارهای میان ستاره‌ای است. به دلیل سن بالای این گونه خوشه‌ها همواره مورد توجه ستاره شناسان بوده است. نکته جالب توجه دیگر در این مورد اینست که 6 شی بزرگ سیاره‌ای در این خوشه کشف شده که به دور هیچ ستاره‌ای نمی‌چرخند و در پایان به نظر می‌رسد دو سیاه چاله فعال در این خوشه وجود داشته باشند.

ترجمه و ارسال خبر: آرش آریامنش

منبع :+

ارسال پاسخ

مجموعه‌ی کامل کلاس‌ها و سمینارها بزودی در بخش محصولات در دسترس قرار خواهد گرفت! رد کردن