1800-222-222
contact [at] mehbang.net

مِهبانگ ، بانگِ دانش و خرَد

برای حمایت از ما ، یکی از ما باشید
28 مه 2015

حلقه گمشده تکامل موجودات پیشرفته

/
نوشته شده توسط
/
دیدگاه0

نتایج بدست آمده از تیم تحقیقاتی دانشگاه آپسالا در سوئد حاکی از کشف میکروبی جدید است که حلقه گمشده در تکامل زندگی موجودات پیشرفته است. نتایج این تحقیق به ما می‌گوید که چطور میلیون‌ها سال پیش انواع سلول‌های پیشرفته شامل گیاهان، قارچ‌ها، حیوانات و انسان از میکروب‌های ساده تبدیل شده‌‌اند.

همانطور که می‌دانیم سلول‌ها واحدهای اصلی تشکیل‌دهنده انواع زندگی در سیاره‌ی ما هستند و در حالی‌که باکتری و سایر میکروب‌ها همچنان کوچک و ساده هستند، ما انسان‌ها و سایر موجودات قابل مشاهده، از انواع پیچیده و بزرگی از سلول‌ها ساخته شده‌ایم. البته مبدأ این نوع از سلول‌های پیچیده همچنان به صورت یک راز باقی مانده بود. اما اکنون محققان دانشگاه آپسالا در سوئد ارگانیسم‌های کوچکی را کشف کرده‌اند که معرف حلقه‌ی مفقود شده‌ در تکامل عبور از سلول‌های ساده به پیچیده است.

در دهه سالهای 1970، زیست‌شناس برجسته کارل ووس یک گروه از ارگانیسم‌های کوچک کاملن جدید به نام آرچایی را کشف کرد و نشان داد که این‌ها معرف یک شاخه‌ی مجزا در درخت زندگی هستند.
یافته‌هایی که جامعه علمی در آن زمان را شوک کرد این بود که با وجود اینکه سلول‌های آرچایی ذکر شده، مثل باکتری‌های ساده و کوچکی هستند، محققان دریافتند که آرچاییل بیشتر به ارگانیسم‌های با سلول‌های پیچیده با نام “یوکاریوتس” در ارتباط است؛

انواع سلول‌های پیجیده یوکاریوتس چطور از سلول‌های ساده آرچایی پدیدار گشته‌اند؟
در این نسخه از مجله نیچر، محققان دانشگاه آپسالا در سوئد، با همکاری دانشگاه‌های برگن(نروژ) و وین(اتریش) کشف گروه جدیدی از آرچایی، به نام “لوکیآرچاییاوتا(Lokiarchaeota)” (یا به اختصار لوکی) را گزارش کردند و آن را به عنوان حلقه مفقود شده در منشأ پیدایش یوکاریوتس عنوان کردند.این مشاهدات پس از ده‌ها سال دانشمندان را حیرت‌زده کرده است.

با توجه به این که بسیاری از تکه‌ها همچنان مفقود بود، فهمیدن منشأ سلول یوکاریوتس به شدت پبچیده به نظر می‌رسید. ما امیدوار بودیم که لوکی تکه‌های بیشتر پازل را برای ما پیدا کند، اما زمانی که نتایج اولیه فراهم شد، نمی‌توانستیم چیزی که می‌بینیم را باور کنیم! تیجس اتما(Thijs Ettema) از دپارتمان بیولوژی سلول و ملکول دانشگاه آپسالا که رهبری تیم برای انجام این مطالعات را برعهده داشت، گفت: “اطلاعاتی که دریافت کردیم واقعن تماشایی بود”.
لیونل گای(Lionel Guy) یکی از دانشمندان ارشد این مطالعه از دانشگاه آپسالا می‌گوید، لوکی یک گروه با پشتیبانی خوب را با یوکاریوتس در آنالیزهای ما شکل داده است.
آنجا اسپنگ، محقق گروه بیولوژی سلولی و مولکولی دانشگاه آپسالا و همچنین یکی از نویسندگان اصلی این مطالعه بیان می دارد که “به علاوه ما دریافتیم که لوکی ژن‌های زیادی را منحصرن با یوکاریوتس سهیم است، که نشان دهنده پیچیدگی سلولی در مراحل ابتدایی تکامل یوکاریوتس می باشد.”

نام لوکیآرچاییاوتا(Lokiarchaeota) برگرفته از محیطی است که آن پیدا شده است، قلعه لوکی؛ یک سیستم گرمابی قرار گرفته در میانه‌های آتلانتیک، بین گرینلند و نروژ در عمق 2352 متری.
استفن جورگنسن، از دانشگاه برگن نروژ، کسی که در نمونه‌برداری لوکی‌ نقش داشته می‌گوید، دریچه‌های گرمابی سیستم‌های آتشفشانی هستند که در کف اقیانوس‌ها قرار گرفته‌اند. اما مکانی که لوکی توسط فعالیت‌های آتشفشانی بسیار تحت تاثیر قرار گرفته است از نظر دما بسیار پایین است.

نتایح این تحقیق در مجله معتبر نیچر به ثبت رسیده است.

برگردان از: مِهبانگ

ارسال پاسخ

مجموعه‌ی کامل کلاس‌ها و سمینارها بزودی در بخش محصولات در دسترس قرار خواهد گرفت! رد کردن