5060 - 342 - 949
dr.nayeri.mehbang [at] gmail.com

مِهبانگ ، بانگِ دانش و خرَد

برای حمایت از ما ، یکی از ما باشید
26 مارس 2015

حقایقی در مورد مشتری

گردآوری و ترجمه: آرش آریامنش

 

سیاره مشتری پنجمین سیاره نسبت به خورشید است و سنگین ترین و بزرگترین سیاره منظومه شمسی به حساب میاید … نامش Jupiter از خدایان افسانه ای یونان باستان گرفته شده است .

سال 1610 گالیله 4 قمر این سیاره را کشف کرد این 4 قمر هم اکنون به قمرهای گالیله مشهور هستند و نامهای انها عبارتند از :

Io – europa – callisto-ganimed

همین مساله مهر تاییدی بود بر مدل کوپرنیک که میگفت ما مرکز کیهان نیستیم .به ادامه مطلب بروید
سیاره مشتری به قدر بزرگ است که حتی تا 1300 عدد زمین در ان میتوان جا داد . بیشتر این سیاره از گازهای هیدروژن و هلیوم تشکیل شده است . وزن سیاره مشتری بیش از دو برابر کل سیارات منظومه شمسی است. سرعت وزش بادها در این سیاره به 640 کیلومتر بر ساعت میرسد .

از ویژگی های دیگر این سیاره وجود لکه قرمزی است که 300 سال است که این طوفان در حال اتفاق افتادن است . این طوفان معروف به ” لکه بزرگ قرمز مشتری ” است

—————————

میدان مغناطیسی سیاره مشتری 20000 بار قوی تر از میدان مغناطیسی زمین میباشد . همه میدانیم میدان مغناطیسی یک سپر حفاظتی و حیاتی برای زمین و موجودات است چرا که از ما در برابر ذرات الکتریکی و طوفانها و بادهای خورشیدی و کیهانی دفاع میکند .

مشتری از هر سیاره دیگری در منظومه شمسی سریعتر به دور خودش میچرخد طوری کهه 10 ساعت تنها طول میکشد تا یک چرخ به دور خود بزند . در صورتیکه زمین 24 ساعت طول میکشه .

—————————-

حدود 89.8 درصد ترکیب این سیاره هیدروژن است و 10.2 درصد هلیوم میباشد . البته ترکیبات دیگر متان و امونیا اب و اتان نیز دیده میشود

هسته ی مشتری ده بار پر جرم تر از سیاره زمین است و از لایه های مختلف از جمله هیدروژن مایع فلزی تشکیل شده است .

دورترین فاصله مشتری تا خورشید = 816081400 کیلومتر

نزدیک ترین فاصله مشتری تا خورشید =740742600 کیلومتر

میانگین = 778412020کیلومتر

————–

مشتری دارای 63 قمر شناخته شده میباشد . 4 تای ان پیش تر گفتیم معروف هستند به قمر های گالیله { io – europa-callisto-ganimed }

گانیمد بزرگترین قمر موجود در منظومه شمسی است که حتی از پلوتو و سیاره عطارد بزرگتر میباشد . و تنها قمری در منظومه شمسی است که دارای میدان مغناطیسی است . درست مثل یک سیاره . و حتی دارای اقیانوسهای از اب بین لایه های ضخیم خود نیز میباشد .

قمر io بیشترین فعالتی اتشفشانی در منظومه شمسی را دارد گرانش بالای مشتری باعث داغ شدن سطح این قمر و فعالیتهای داغ اتشفشانی شده است .

قمر europa نیز از اب و یخ تشکیل شده است و دارای اقیانوس های پنهان در زیر سطح خود نیز میباشد . و ناسا میگوید پتانسیل وجود حیات را نیز دارا میباشد . و قرار است ماموریتی برای کشف نشانه هایی از حیات به این قمر فرستاده شود .

—————
مشتری دارای سه حلقه میباشد که اولین بار توسط سفینه ویجر 1 کشف شد . و هر کدام 30 کیلومتری ضخامت دارند . و 6400 کیلومتر درازا .

تا به امروز 7 ماموریت از ورای مشتری عبور کردند … pioneer 10 – pioneer 11 – voyager 1 –voyager 2 – cassini – new horizon
nasa Galileo

فضا پیماهای ویجر 1 و 2 به ستاره شناسان کمک کردن که نقشه دقیق تری نسبت به قمرهای گالیله تهیه کنند .

——————–

جاذبه قوی سیاره مشتری به حیات سیاره ای مثل ما کمک به سزایی میکنه و مانع از امدن سیارک های خطرناک به سمت سیاره ما میشه

ارسال پاسخ

مجموعه‌ی کامل کلاس‌ها و سمینارها بزودی در بخش محصولات در دسترس قرار خواهد گرفت! رد کردن