1800-222-222
contact [at] mehbang.net

مِهبانگ ، بانگِ دانش و خرَد

برای حمایت از ما ، یکی از ما باشید
14 آوریل 2015

تهیه نقشه جدید از ماده تاریک

/
نوشته شده توسط
/
دیدگاه0

تاریخ انتشار خبر : 14 آوریل 2015

دانشمندان در بررسی انرژی تاریک برای اولین بار یک سری نقشه از ماده تاریک در کیهان منتشر شد . این نقشه ها توسط یکی از قوی ترین دوربین های دیجیتال دنیا تهیه شده و نقشه های بهم پیوسته شده به ما در مورد جزئیات ماده تاریک و درک ما از شکل گیری کهکشان ها یاری به سزایی میکند .


 

 

بررسی نقشه ماده تاریک به دانشمندان این نکته را گوشزد میکند که در مورد منشا انبساط شتاب دار کیهان یعنی انرژی تاریک به درک بهتری نیز برسند . این نقشه جدید امروز در بالتیمور (مریلند ) امریکا در نشست خبری جامعه فیزیک دانان امریکا منتشر شد .

از ابزار اولیه تصویر برداری یک دوربین دیجیتال قوی 570 مگاپیکسلی بود .

ماده تاریک ماده اسرار امیزی است که یک چهارم از جهان ما را تشکیل داده است . از خود نور و تابشی گسیل نمیکند بهمین دلیل قابل روئیت نیست . و فقط از کشش و تاثیرات گرانشی میتوان وجودش را فهمید و اثرات ان را در تصاویر تلسکوپ ها به شکل لنز گرانشی پدیدار میگردد .

درک ماده تاریک بخشی از برنامه های تحقیقاتی در مورد انرژی مرموز تاریک است . این تحقیقات توسط  {vinu vikram} از دانشگاه پنسیلوانیا  و {chihway chang} از زوریخ همچنین همکارانشان از دانشگاه های پورت موث و منچستر در این ارزیابی و تهیه این نقشه ها سهم به سزایی داشتند .

دانشمندان این تحقیق میگویند : ما با بررسی  میلیون کهکشان برای ساخت نقشه جدید از ماده تاریک استفاده کردیم  . دوربین ساخته شده در ازمایشگاه فرمی و همچنین تلسکوپ 4 متری ما و همینطور تلسکوپ بلانکو از رصد خانه ملی نجوم و رصد خانه {tololo} در شیلی در بررسی و پراز شاین تصاویر نقش داشتند .

نقشه ماده تاریک تنها از 3 درصد اسمان تهیه شده و پوشش داده شده است . با بررسی و تحلیل این نقشه ها دانشمندان به درک بهتری از تئوری های کیهان شناسی میرسند . نظریه هایی که سالها نشان میداد میزان ماده تاریک از ماده مرئی بیشتر است . و کهکشانها زمانی تشکیل میشوند که غنی از ماده تاریک و گرانش لازم باشند .

ما با بررسی این نقشه ها میتوانیم بفهمیم که کهکشانها به وسیله مواد تاریک چگونه تکامل یافته اند .

ترجمه : آرش آریامنش 

منبع :  phys.org

ارسال پاسخ

مجموعه‌ی کامل کلاس‌ها و سمینارها بزودی در بخش محصولات در دسترس قرار خواهد گرفت! رد کردن