1800-222-222
contact [at] mehbang.net

مِهبانگ ، بانگِ دانش و خرَد

برای حمایت از ما ، یکی از ما باشید
13 آوریل 2015

احتمال وجود آب مایع در مریخ

/
نوشته شده توسط
/
دیدگاه0

 تاریخ خبر : 13 آوریل 2013

محققان از مدت‌ها پیش می‌دانستند که آب به صورت یخ زده در مریخ وجود دارد؛ اما تحقیقات جدید از داده‌های مریخ نورد کنجکاوی ناسا نشان می‌دهد که احتمال دارد آب مایع در نزدیکی سطح مریخ هم وجود داشته باشد!

طبق نمونه‌برداری مریخ‌نوردِ کنجکاوی “پرکلرات” در خاک مریخ مشاهده شده است، که همین امر باعث کاهش نقطه انجماد آب می‌گردد و اینگونه آب می‌تواند به مرحله یخ زدگی نر‌سد. نتایج به دست آمده ازین تحقیق در مجله نیچر(nature) به چاپ رسیده است.

اثرات رسوبات و دریاچه باستانی در دهانه گىل

همانطور که می‌دانید مریخ‌نورد کنجکاوی در ماهِ اوت سال 2012 روی مریخ در دهانه gale درست در جنوب خط استوای مریخ فرود آمد. این دهانه 154 کیلومتر طول درازا دارد و لبه های این دهانه تاسطحش 5 کیلومتر ارتفاع دارند.

در وسط این دهانه کوهِ شارپ واقع شده است. بعد از گذشته 2.5 سال از فرود موفق مریخ‌نورد کنجاوی این ربات حدود بیش از 10 کیلومتر را به سمت کوه شارپ طی کرده است و نمونه‌برداری‌ها و تصاویر و تحقیقات زیادی را انجام داده است.

دانشمندان در نمونه‌برداری اخیر پرکلرات‌سدیم را کشف کردند که تحت شرایط خاص می‌تواند بخار آب را از اتمسفر جذب کند. اندازه‌گیری‌ها نشان می‌دهد چنین شرایطی در شب و اندکی بعد از غروب خورشید در مریخ آن‌هم در فصل زمستان رخ می‌دهد.

بر اساس تجزیه تحلیل‌های دما و رطوبت، دانشمندان می‌تواند در ارتفاع 1-1.6 متری از سطح مریخ آب جذب شده را تخمین بزنند.
وقتی شب هنگام از راه برسد برخی از بخارات اتمسفر مریخ متراکم شده به سمت سطح مریخ می‌آیند و پرکلرات سدیم جاذب خوبی برای بخارات آب است. نقطه انجماد آب را کاهش و حتی می‌تواند به شکل مایه نگه دارد. آنچه که مشاهده شده است این است که در درون خاک مریخ آب می‌تواند تراوش کند و حالت متخلخلی نیز به وجود آورد.

با گذشت زمان ممکن است نمک موجود در خاک با آب حل شود و آن را شور کند. این یافته‌ها نشان می‌دهد جریانی از آب در قالب یک دریاچه در این دهانه قبلن وجود داشته است که سپس با کم شدن آب رسوبات به سمت پایین سرازیر شدند که نمونه‌ی این صفحات رسوبی در تصویر بالا مشخص است و نشان میدهد دهانه گِیل در مریخ روزگاری دور دارای یک دریاچه بزرگ بوده است.

4.5 میلیارد سال پیش وقتی مریخ 6.5 برابر مقدار کنونیش دارای آب بوده به دلیل ضعف میدان مغناطیسی بیشتر این مقدار آب ناپدید و از بین رفته است.

همه می‌دانیم جریان آهن مذاب در هسته زمین باعث شکل‌گیری یک میدان مغناطیسی می‌گردد که زمین را از اشعه های خورشیدی خطرناک و همچنین تشعشعات کیهانی مضر محافظت می‌کند که چنین چیزی را مریخ ندارد. محققان می‌گویند حتی اگر آب مایع در مریخ رسمن دیده شود به این معنی نیست که در آن‌جا حیاتی هست.
البته اگر هم باشد توسط تشعشعات کیهانی و خورشیدی از بین رفته است . اکنون مریخ بسیار خشک و سرد است. تا جایی که می‌دانیم حداقل حیاتی که ما می‌شناسیم در آنجا وجود ندارد.

 

ترجمه : آرش آریامنش

منبع : nature , Phys.org

 

ارسال پاسخ

مجموعه‌ی کامل کلاس‌ها و سمینارها بزودی در بخش محصولات در دسترس قرار خواهد گرفت! رد کردن