5060 - 342 - 949
dr.nayeri.mehbang [at] gmail.com

مِهبانگ ، بانگِ دانش و خرَد

برای حمایت از ما ، یکی از ما باشید
8 جولای 2015

آیا جهان هدفمند است؟

/
نوشته شده توسط
/
دیدگاه4
 نیل دگراس تایسون

آیا جهان هدفمند است؟  من مطمئن نیستم، اما هرکسی که پاسخ مطمئن‌تری می‌دهد ادعا می‌کند که چیزهایی می‌داند که مبتنی بر دانش‌های تجربی نیست.
این روش تفکر اکثر مذاهب و برخی شاخه‌های فلسفه در گذشته است، که در فهم عملکرد جهان و جایگاه ما در آن شکست سختی خوردند.

اگر ادعا کنیم جهان هدفمند است، جهان باید عاقبت مطلوبی داشته باشد اما مطلوب چه کسی؟ و این عاقبت مطلوب باید چه باشد؟ اینکه حیات مبتنی بر اتم‌های کربن اجتناب ناپذیر باشد؟ یا اینکه پستانداران با شعور(انسان‌ها) تقدیر حیات باشند ؟ البته انسان‌ها 99.9999 عمر جهان، اصلن وجود نداشتند که این سئوالات را بپرسند.

بنابراین اگر هدف جهان ساخت انسان‌ها بوده هستی به شکل خجالت آوری در خلق انسان‌ها غیر بهینه بوده است و اگر هدف نهایی جهان، ساخت گهواره‌ای برای حیات بوده پیرامون هستی یک روش عجیب و غریب را نشان می‌دهد. پیدایش حیات بر روی زمین، در مدت بیش از 3.5. میلیارد سال که همیشه توسط حوادث طبیعی تهدید شده است: مرگ، ویرانی، نابودی محیط زیست توسط: آتش‌فشان‌ها، تغییرات جوی، زلزله، سونامی و طوفان؛ و به خصوص شهاب‌سنگ‌های مرگ‌بار که 99.9 درصد گونه‌هایی که اینجا زندگی می‌کردند را منقرض کرده‌اند!

در مورد زندگی خود انسان چطور؟ اگر شما مذهبی هستید ، احتمالن می‌گویید که هدف زندگی عبادت خداست، اما اگر شما یکی از 100 میلیارد باکتری که در یک سانتیمتری پایین روده‌ی شما زندگی می‌کنند باشید، احتمالن در عوض می‌گویید که هدف زندگی انسان، ایجاد یک محیط تاریک، شاعرانه و بی‌هوازی از مدفوع برای شماست.
بنابراین اگر غرور انسان‌ها را کنار بگذاریم جهان بسیار بسیار تصادفی به نظر می‌رسد، اگر تعداد اتفاقات به نفع ما، به اندازه اتفاقاتی که بزودی ما را نابود خواهند کرد باشد. آن‌وقت هدفمند بودن نامحتمل است، اگر چه نمی‌توان اثباتش کرد. بنابراین اگر چه نمی‌توانیم با قاطعیت کامل بگوییم که مطمئنن جهان هدفمند هست یا نیست، اما حالت مخالفش خیلی محکم‌تر است و قابل رویت است، برای هرکس که جهان را همانطور که هست می‌بیند، نه آنطور که آرزو می‌کند باشد!

4 پاسخ

 1. Dariush

  سلام جالب بود خيلي از فلاسفة خداباور جهان رو بي هدف مي گيرند و علت غايى رو خدا مي دونند از جمله جناب سروش و بعضي عرفا مثل حافظ و نظامي كه شعرشون رو يادم نيست در باب اين مسئله؛ چون خداوند نيازي ندارد كه غرضي داشته باشد كه چيزي رو براي هدفي بيافريند مثلا يك انسان به چيزي نياز دارد يا غرضي دارد و براى هدفي خلق مي كند يا براي علتى ، داراي علت غايي است مثلا من هدفم از آب خوردن اينه كه غرضي دارم و نياز دارم به آب و هدفش رفع تشنگي ست يا ساختن گوشي موبايل چون نياز به ارتباط دارم و… دليل دوم معمولا چيز هايي بي غرض و بي هدف است به بهترين نحو است مثل شعر ها(اونايي ك زورى نباشه بلكه از ذات طرف باشه) به بهترين شكله و بدون نقضه-البته أين مثال درست نيست اما راهي بهتر برايتوضيح گير نياوردم إنسان قدرت تبديل ايده يا غير مادي به مادي رو از هيچ نداره نزديك ترين مثال تفكر بود كه غير مادي عه به شعر!- يا نقاشي اما چيز هايي كه هدف داره بدون نقض نيست در آخر ممنون كه يك تشريح علمي هم داديد خيلي ب كارم مياد ، مرسي ازتون

 2. هومن

  پیش از پاسخ به این سوال باید به سوال بزرگتری پاسخ دهیم وآن این است که جهان چیست و چگونه کار می کند. مشکل بزرک. خدا ناباوران و مذهبی ها این است که راجع به چیزی بحث می کنند که حتی نمی دانند چیست و چگونه کار می کند.
  ما در دنیایی. زندگی می کنیم که در ابعاد مختلف رفتارهای.عجیبی دارد. وحیات و هوشیاری بزرگترین معمای آن است. معمایی که حتی هنوز نتوانسته ایم. با اطمینان بگوییم این اتفاق رفتاری متداول در جهان است که از مواد آن سر میزند یا صرفا یک احتمال کوانتومی
  اما یک چیز واضح است و آن این حقیقت است که دست کم حیات و آگاهی، رفتارهای تازه ای هستند که اجزای کیهان در واپسین روزهای زندگی خود به آن پرداخته اند. کسی چه میداند دیگر چه کارهایی از کیهان و اجزای آن ساخته است.
  اگر با این نگاه به جهان نگاه کنیم، در کمال حیرت آرزو می کنیم ای کاش این جهان با تمام رفتارهای شگفت انگیزش خالقی داشته باشد که از خلقتش هدفی دارد.

ارسال پاسخ

مجموعه‌ی کامل کلاس‌ها و سمینارها بزودی در بخش محصولات در دسترس قرار خواهد گرفت! رد کردن