5060 - 342 - 949
dr.nayeri.mehbang [at] gmail.com

مِهبانگ ، بانگِ دانش و خرَد

برای حمایت از ما ، یکی از ما باشید
18 ژوئن 2015

کشف شیشه در سطح مریخ توسط کاوشگر ناسا

/
نوشته شده توسط
/
دیدگاه0

طی سال‌های گذشته تحقیقات شواهدی را در مورد حیات گذشته حفظ شده در بلورها شیشه‌ای بر روی سطح زمین نشان داده است. مطالعات انجام شده در سال 2014 توسط پیتر اسکالتز دانشمند دانشگاه براون در جزیره‌‌ی رود تعدادی مولکول ارگانیک گیاهی مدفون شده در داخل شیشه که توسط اثرات برخورد شهاب سنگ‌ها به وجود آمده بود را کشف کرد. اسکالتز پیشنهاد داد که فرایند‌های مشابه ممکن است بیانگر نشانه‌هایی از وجود حیات در مریخ باشند.

البته اگر در زمان برخورد شهاب سنگ حیاتی وجود داشت. کوین کنان و جک موستارد دیگر محققان این پروژه اطلاعات خود در مورد بلورها شیشه‌ای حاصل از برخورد شهاب‌‌سنگ را با جزئیات دسته‌بندی کرده و به صورت گزارش آنلاین در مجله‌ی زمین شناسی منتشر کرده‌اند. کنان: “کاری که توسط پیت و بقیه انجام شده است به ما نشان داد که بلورهای شیشه‌ای به طور بالقوه برای حفظ الگوهای زیستی مهم هستند.” کنان و موستارد نشان دادند که بلورهای شیشه‌ای بزرگ اکنون در حفره‌های مریخ در طول سالیان دراز وجود داشته‌اند.
نمونه‌برداری از این بلورهای شیشه‌ای کار راحتی نبوده است. بنابراین برای شناسایی مواد معدنی و صخره مانند از راه دور دانشمندان مجبور به اندازه‌گیری طیف نور بازتاب شده از سطح سیاره بودند. اما بلورهای شیشه‌ای طیف‌های نوری قوی ندارند. بلورهای شیشه‌ای بایستی طیفی ملایم و یا ضعیف داشته باشند. بنابراین تشخیص ساختارهای شیشه بایستی توسط تکه‌های به جا مانده صخره‌ها در داخل آن‌ها سخت‌تر باشد. اما کوین راهی پیدا کرده که می‌تواند این طیف‌ها رو از شیشه‌ها بیرون بکشد. در یک آزمایشگاه کنان پودرهایی را به هم مخلوط می‌کند همراه با ترکیبات مشابهی از سنگ‌های مریخی و آن‌ها را در داخل کوره برای تشکیل دادن شیشه حرارت می‌دهد سپس او سیگنال طیفی شیشه را اندازه‌گیری می‌کند.

زمانی که موستارد سیگنال بلورهای شیشه‌ای را به دست آورد با استفاده از الگوریتم سیگنال های مشابهی از اطلاعات طیف سنج تصویر بردار فشرده‌ی شناساگر MRO مریخ را جمع‌آوری کرد، که به همین علت یک محقق مهم درجه اول است. این تکنیک بلورهای شیشه‌ای را در نقاط مختلف دهانه‌های گودالی مریخ مشخص می‌کند. تپه‌های ناهمواری که غالبن در مرکز یک گودال در طی یک برخورد بزرگ شکل می‌گیرند.
این واقعیت که این ذخایر شیشه‌ای در نقاط مرکزی دهانه‌ها یافت شده نشانه‌ی خوبی هست از این که این ذخایر منشا یک برخورد آسمانی هستند. دانستن اینکه بلورهای شیشه‌ای می‌تواند نشانه‌های حیات اولیه را حفظ کند و اکنون دانستن اینکه این ذخایر شیشه‌ای امروزه در سطح مریخ وجود دارند یک استراتژی جدید بالقوه در جستجو برای حیات اولیه مریخی بازکرده است. بررسی‌های محققان نشان می‌دهد که ذخایر شیشه آب به طور نسبی از اثرات برخورد بر روی مریخ است. این مناطق حاوی ذخایر شیشه‌ای می‌توانند برای اکتشافات آینده هدف‌های مهمی باشند.
زمانی که رباط‌های علمی ما راه را برای سفر به مریخ همراه با انسانها در سال 2030 هموار می‌کنند. یکی از مناطقی که بلورهای شیشه‌ای در آن جا یافت شده در نزدیکی محل احتمالی فرود مریخ نوردی است که ناسا در نظر دارد تا سال 2030 به این سیاره اعزام کند. این مریخ نورد نمونه‌های سنگ و خاک این سیاره را با خود به زمین خواهد آورد.

منبع: +
ترجمه و ارسال: آیدا صفری
 

ارسال پاسخ

مجموعه‌ی کامل کلاس‌ها و سمینارها بزودی در بخش محصولات در دسترس قرار خواهد گرفت! رد کردن