5060 - 342 - 949
dr.nayeri.mehbang [at] gmail.com

مِهبانگ ، بانگِ دانش و خرَد

برای حمایت از ما ، یکی از ما باشید
30 ژوئن 2015

روزتا نشانه‌هایی از آب یخ‌زده در دنباله‌دار می‌بیند

/
نوشته شده توسط
/
دیدگاه0

بر طبق مطالعات جدید با استفاده از مشاهدات کاوشگر فضایی اروپا به نظر می‌رسد تکه‌های یخ بر روی سطح یک دنباله‌دار پراکنده شده‌اند.
فضاپیمای روزتا که در حال حاضر در گردش به دور دنباله دار 67p می‌باشد 120 نقطه‌ی نورانی بازتابنده بر سطح دنباله‌دار شناسایی کرده که طول هرکدام حدااقل چندمتر(در حدود 6 اینچ) می‌باشد در حالی که ترکیب‌بندی این نقاط هنوز مورد آزمایش است.
این نقاط در مناطقی قرار گرفته‌اند که توسط نور خورشید در آن منطقه سایه ایجاد شده است. محققان همچنین می‌گویند طی یک ماه گذشته تغییرات چندانی در این نقاط مشاهده نشده است. آنتونی پرومرول فیزیکدان دانشگاه برن : ”آب یخ زده محتملترین توضیح برای وقوع این پدیده ها می‌باشد.“

rozeta

سرپرست تیم تحقیقاتی پومپرول: ” در زمان مشاهدات ما دنباله دار به اندازه ای از خورشید دور بوده که میزان آب یخ زده ای که تبخیر میشده کمتر از یک میلیمتر در ساعت بوده است. در مقابل اگر یخ کربن دی اکسید یا کربن مونوکسید در معرض نور قرار بگیرند خیلی سریع توسط همان مقدار از نور خورشید تبخیر میشوند. بنابراین ما انتظار دیدن این نوع یخ را بر سطح دنباله دار نداشتیم .”
این نقاط حدود 10 برابر روشن تر از متوسط روشنایی سطح دنباله دار هستند که توسط فضا پیمای روزتا اندازه‌گیری شده‌اند. بعضی مواقع این نقاط با هم دیده می‌شوند زمانی که بر روی صخره‌ها قرار دارند. اعضای تیم تحقیقاتی برآورد می‌کنند که این امر به خاطر این است که دیوار صخره‌ای فرسایش یافته یا سقوط کرده است. و مواد را از زیر پوسته‌ی خاکی خود آشکار کرده است.
در موقعیت‌های دیگر این نقاط روشن به تنهایی مشاهده شده‌اند. دانشمندان معتقدند که این موارد نشانگر موادی هستند که از سطح جدا شده اند زمانی که فعالیت حرکت دنباله دار شدید بوده است. اما این مواد به اندازه ی کافی سرعت برای گریز از دام جاذبه ی دنباله‌دار نداشته اند.
بر اساس مشاهده ی دنباله‌هایی که در پشت مسیر خود به جا می‌گذارند دنباله‌دارها به داشتن یخ فراوان معروف هستند. زمانی که دنباله‌دار به خورشید می‌رسد حرارت خورشید سطح دنباله دار را گرم می‌کند و باعث ذوب شدن یخ آن می‌شود. این فرایند همچنین باعث آزاد شدن گرد و غبار نزدیک یخ می‌شود اما همه ی غبارهای رها شده سطح دنباله‌دار را ترک نمی‌کنند و به سطح برمیگردند ولی موفق به بازگشت به مکان اولیه خود نمی‌شوند.
مشخص نیست که چه زمانی این تکه‌های یخ شکل گرفته‌اند، اما تیم تحقیقاتی 2 نظریه دارد: نظریه اول می‌گوید زمانی که دنباله دار 67p خیلی نزدیک به خورشید بوده است 6.5 سال پیش فعالیت‌های این دنباله‌دار تکه‌های یخ را به قسمت‌های سایه‌دار منطقه کشانده و از آن‌ها در مقابل خورشید محافظت کرده است؛ و نظریه دوم می‌گوید احتمالن کربن مونوکسید و کربن‌دی‌اکسید زیر پوسته‌ی دنباله‌دار یخ های اطراف را حرکت داده زمانی که دنباله‌دار از خورشید دور بوده است.
تیم تحقیقاتی همچنین آزمایشاتی را انجام داده است تا بفهمد که چه رویدادی بعد از ترکیب شدن آب با دیگر موارد معدنی رخ داده است.
زمانی که یخ در معرض نور خورشید قرار بگیرد لایه‌ای از غبار کمتر از چند میلیمتر ایجاد می‌شود. محققان کشف کرده‌اند که این لایه نازک غبار می‌تواند یخ‌های سطح دنباله‌دار را پوشانده و آن ها را پنهان کند، اما اگر قسمت بزرگی از غبار توسط فعالیت های دنباله‌دار کنار برود یخ‌های زیر این لایه آشکار می‌شود.
نتایج این مشاهدات در مجله‌ی نجوم و اخترفیزیک منتشر شد و این نتایج بر اساس مشاهدات دوربین Osiris زاویه دار در سپتامبر گذشته می‌باشد، درست یک ماه بعد از رسیدن فضا پیمای روزتا به دنباله دار.

منبع: + 
مترجم: آیدا صفری

ارسال پاسخ

مجموعه‌ی کامل کلاس‌ها و سمینارها بزودی در بخش محصولات در دسترس قرار خواهد گرفت! رد کردن