5060 - 342 - 949
dr.nayeri.mehbang [at] gmail.com

مِهبانگ ، بانگِ دانش و خرَد

برای حمایت از ما ، یکی از ما باشید
17 جولای 2016

خروجی صفر رشته‌های انسانی

/
نوشته شده توسط
/
دیدگاه2

بر اساس رتبه‌بندى موسسه‌ی لِیدن(Leiden)، خروجی علمی دانشگاه‌های ایران(از نظر کمیت انتشار مطالب علمى) در میان ١٠٠ دانشگاه‌ برتر جهان در رشته‌هایی از جمله پزشكی و بهداشت، ریاضی و علوم‌ رايانه، و فیزیک و مهندسی در ميان ١٠ تا ١٤ دانشگاه معتبر جهان در نوسان است. در حالی‌که وقتی نوبت به رشته های “علوم انسانی و اجتماعی” می‌رسد رتبه‌ى ایران از ١٤ به صفر سقوط می‌کند!


خلاصه‌ای از شاخه‌های اصلی “علوم انسانی و اجتماعی” عبارت‌اند از: 

روان‌شناسی و انسان‌شناسی، تاریخ، جغرافی، زبان و زبان‌شناسی، حقوق و سیاست، ادبیات، هنرهای‌نمایشی و تجسمی(موسیقی، تئاتر، رقص، فیلم‌سازی، نقاشی)، فلسفه، جامعه‌شناسی، جمعیت و مردم‌شناسی، علوم‌سیاسی، جغرافیای‌انسانی، اقتصاد، مدیریت، علوم‌ارتباطات‌اجتماعی، برنامه‌ریزی تعاون و رفاه.

آیا استفاده ابزاری از دین توانسته پاسخگوی خلا موجود در “علوم انسانی و اجتماعی” باشد و جای‌گزین رشته‌‌های تخصصی و علمی جهان امروز در جامعه ما باشد؟

2 پاسخ

 1. محمد رضا

  خب این مشخصه ، چون ژرنال های غربی ها مقالاتی رو اکسپت می کنن که به پیش فرض های خودشون از انسان و انسان شناسی سازگاری داشته باشه ، طبیعیه وقتی ما یک دید کاملا متفاوت با اونها در زمینه انسان و شناخت انسان داریم نظریات مارو در زمینه ی علوم انسانی نمی پذیرند ،این خود نمونه ای از انحصار طلبی غربی ها در این زمینه است که اجازه نمیدن دیدگاه های دیگر که با منبای اصلی اونها در مورد شناخت انسان تضاد داره انتشار پیدا کنه ، به عنوان مثال اگر شما در زمینه ی روانشناسی مشکلات انسان روانی سرسام آور جامعه ی امروزه رو دوری از یک هدف مشخص برای زندگی و عدم اعتقاد و نسبی گرایی اخلاقی بدونی و براش یه راه حل مذهبی رائه بدی اونها ازت قبول نمی کنن ، چون طبق نظریات اونها نیست. ویا مقالاتی رو که در باره دوگانگی روح با جسم مادی باشه ، و اینکه روح نیاز های جداگانه ای غیر از نیاز های مادی جسم معمولی داره جدی بهش نگاه نمی کنن ،

  1. Mehbang

   محمدرضای عزیز،
   در علم چیزی به اسم دل‌یخواه وجود ندارد. تا زمانی که شما نتوانید با زبان و معیار عمومی علم سخن بگویید در هیچ جامعه علمی پذیرفته نخواهد بود.

   -ادمین سایت

ارسال پاسخ

مجموعه‌ی کامل کلاس‌ها و سمینارها بزودی در بخش محصولات در دسترس قرار خواهد گرفت! رد کردن